Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja w Pakistanie poinformowała o fiasku rozmów z rządem

0
Podziel się:

Qadri zapowiada, że jeszcze dziś wygłosi przemówienie do swych zwolenników.

Opozycja w Pakistanie poinformowała o fiasku rozmów z rządem
(Polaris/East News)

Uczestnicy pakistańskiego antyrządowego protestu, którym kieruje muzułmański duchowny Tahir ul-Qadri poinformowali, że ich rozmowy z władzami załamały się i obozujący przed gmachem parlamentu demonstranci otrzymają zezwolenie na powrót do domu.

Natomiast zwolennicy przywódcy drugiego nurtu opozycji Imrana Khana zamierzają kontynuować swój wiec w centrum Islamabadu, domagając się rezygnacji premiera Nawaza Sharifa.

Oświadczenie kierowanej przez Qadriego partii Ruch Ludowy Pakistanu (PAT) zapowiada, że jeszcze w czwartek wygłosi on przemówienie do swych zwolenników. Z oświadczenia nie wynika, czy oznacza to rezygnację ze stawianych władzom żądań.

_ Oczekuje się, że dr Qadri powie zebranym, iż mają swobodę w kwestii udania się do domów. Pakistańczycy byli paleni w płomieniach głodu, ubóstwa i niesprawiedliwości, ale nikt o nich nie dba _ - głosi partyjny komunikat.

W środę Qadri oświadczył, że rząd musi najpóźniej do czwartku spełnić jego żądania, w tym przede wszystkim wszcząć postępowanie karne w sprawie zabicia 14 działaczy PAT w trakcie starć demonstrantów z policją w Lahaurze w czerwcu bieżącego roku.

Z protestu nie zamierzają się natomiast wycofać zwolennicy Pakistańskiego Ruchu na Rzecz Sprawiedliwości (PTI), którym kieruje były zawodnik krykieta o światowym rozgłosie Imran Khan.

_ Nie odejdę stąd. Nie zaakceptuję tej monarchii _ - powiedział w czwartek zebranym przed parlamentem Khan, mając na myśli Sharifa.

_ Chcę prawdziwej demokracji. Wiem, że naród pakistański mnie nie porzuci _ - dodał.

Obecny protest jest reakcją na działalność utworzonego 15 miesięcy temu rządu, który nie potrafi uporać się z wysokim bezrobociem, ciągłymi zakłóceniami w dostawach energii elektrycznej i rebelią zbrojną talibów. Obaj opozycyjni liderzy domagają się ustąpienia premiera - Khan oskarża Sharifa o sfałszowanie wyników ubiegłorocznych wyborów, a Qadri o korupcję.

Ich zwolennicy reprezentują odrębne warstwy społeczne i rozbieżne poglądy jaką drogą ma podążać Pakistan po odejściu Sharifa. Dlatego do niedawna demonstrowali oddzielnie, ale gdy w ubiegłym tygodniu Qadri ogłosił marsz na parlament, Khan przyłączył się do tego wezwania.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)