Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Osama bin Laden nie ufał Irańczykom. Oto co odkrywa Ośrodek Zwalczania Terroryzmu

0
Podziel się:

Z dokumentów bin Ladena, założyciela Al-Kaidy zabitego w zeszłym roku w Pakistanie, wyłania się obraz skomplikowanych relacji tej organizacji terrorystycznej i Iranu.

Osama bin Laden nie ufał Irańczykom. Oto co odkrywa Ośrodek Zwalczania Terroryzmu
(AFP/EAST NEWS)

Al-Kaida uważała Iran za nieprzewidywalnego partnera, który kieruje się wyłącznie własnymi korzyściami i któremu nie można do końca ufać - wynika z dokumentów Osamy bin Ladena opublikowanych przez Ośrodek Zwalczania Terroryzmu akademii wojskowej West Point.

Z dokumentów bin Ladena, założyciela Al-Kaidy zabitego w zeszłym roku w Pakistanie, wyłania się obraz skomplikowanych relacji tej organizacji terrorystycznej i Iranu, podzielonych przez wzajemny brak zaufania oraz często rozbieżne cele - pisze agencja AP.

W 2001 roku, gdy siły Zachodu pod przywództwem USA rozpoczęły interwencję wojskową przeciw talibom w Afganistanie, wielu bojowników Al-Kaidy oraz niektórzy członkowie rodziny bin Ladena uciekali przez Iran. W odpowiedzi władze w Teheranie umieściły w areszcie domowym kilkadziesiąt osób z najwyższych kręgów Al-Kaidy, w tym syna Osamy bin Ladena, Omara. Z dokumentów wynika, że zdaniem siatki terrorystycznej w Iranie może wciąż przebywać kilka z tych osób, np. wysoki rangą strateg wojskowy Saif al-Adel, któremu przypisuje się serię ataków na ambasady USA w Afryce w 1998 roku.

Prawdopodobnie Iran chciał sobie w ten sposób zapewnić ochronę przed odwetowymi atakami bojowników Al-Kaidy, a także zyskać monetę przetargową w ewentualnych negocjacjach z Zachodem.

Dodatkowo wzajemną podejrzliwość w kontaktach Iranu z Al-Kaidą podsyca fakt, że Iran jest wrogo nastawiony do afgańskich talibów, którzy do dziś pozostają bliskimi sojusznikami Al-Kaidy, i nie kwapi się do współpracy z nią, by nie utracić wsparcia swych kluczowych sojuszników, Chin i Rosji. Wreszcie część radykalnych bojowników Al-Kaidy, wspieranej głównie przez sunnitów, uważa szyicki Iran za naród heretyków, a regionalne ambicje tego państwa za zagrożenie większe nawet niż siły Zachodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje podziałały. Nie będą zadzierać z USA Prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego z Iranem w związku z jego programem nuklearnym jest obecnie znacznie mniejsze niż kilka miesięcy temu - ocenia New York Times.
Wznowią rozmowy o atomie w Iranie. Wtedy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ma wznowić rozmowy z Iranem w połowie maja.
Kłócą się o atom. "Puste słowa, blefowanie" Izrael wielokrotnie deklarował, że mógłby dokonać ataku, by udaremnić uzyskanie przez Teheran broni jądrowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)