Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie wystawy przez Merkel i Putina w Petersburgu odwołane

0
Podziel się:

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert wyjaśnił, że strona rosyjska wbrew wcześniejszym uzgodnieniom skreśliła z programu przemówienia Merkel i Putina podczas uroczystości otwarcia wystawy.

Otwarcie wystawy przez Merkel i Putina w Petersburgu odwołane
(ec.europa.eu)

Ekspozycja zawiera eksponaty wywiezione przez Armię Czerwoną z Niemiec. Jak informuje agencja dpa, wspólne otwarcie kanclerz Merkel i prezydenta Putina zostało nieoczekiwanie odwołane.

Dpa nazywa zaistniałą sytuację _ skandalem _. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert wyjaśnił, że strona rosyjska wbrew wcześniejszym uzgodnieniom skreśliła z programu przemówienia Merkel i Putina podczas uroczystości otwarcia wystawy.

Merkel zamierzała w swoim wystąpieniu poruszyć problem zwrotu zagrabionych dzieł sztuki niemieckiej - podało źródło w niemieckim rządzie. W tej sytuacji obie strony podjęły zgodnie decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w tym punkcie programu - powiedział Seibert.

Wystawa w petersburskim Ermitażu _ Epoka brązu - Europa bez granic _, uważana jest za wydarzenie roku w niemiecko-rosyjskich stosunkach w dziedzinie kultury. Wśród 1700 pokazanych eksponatów blisko jedna trzecia pochodzi z niemieckich muzeów, wywiezionych przez Armię Czerwoną po zakończeniu II wojny światowej do ZSRR.

Berlin uważa te dzieła sztuki za swoja własność i domaga się ich zwrotu. Moskwa traktuje _ sztukę zdobyczną _ jako rekompensatę za straty rosyjskie w czasie wojny. Na mocy ustawy uchwalonej przez rosyjską Dumę zrabowane przedmioty stały się własnością państwa rosyjskiego.

Pochodzące z Niemiec zabytkowe przedmioty, przechowywane na co dzień w Muzeum Puszkina w Moskwie, zostały po raz pierwszy udostępnione szerokiej publiczności. Wśród nich znajduje się _ złoty skarb z Eberswalde _ - ważąca 2,6 kilograma kolekcja wykonanych z czystego złota pucharów, naszyjników i sztabek. Kolekcja ta, wraz z przedmiotami znalezionymi przez Heinricha Schlimanna w Troi, została w 1945 roku wywieziona do Rosji. Przez kilkadziesiąt lat uważano ją za zaginioną.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą ekspansji amerykańskiej rozrywki Francuzi chcą wyłączenia z umowy sektora usług audiowizualnych. Boją się masowej ekspansji produktów medialnych z USA. Polska popiera Francję.
Najbardziej pożądani artyści świata W 2012 roku prace np. Andy'ego Warhola zostały sprzedane na aukcjach za łączną kwotę 329,5 mln dolarów.
Noc Muzeów już dziś! Sprawdź swoje miasto Noc Muzeów w Polsce jest organizowana już po raz dziesiąty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)