Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pakistan sprzeciwia się nagrodzie dla Malali

0
Podziel się:

Młoda Pakistanka nie zrobiła nic, by zasłużyć na przyznawaną przez Parlament Europejski Nagrodę Sacharowa - oświadczyli talibowie.

Malala Yousafzai
Malala Yousafzai (PAP/EPA)
bEDCamcB

Młoda Pakistanka Malala Yousafzai _ nie zrobiła nic _, by zasłużyć na przyznawaną przez Parlament Europejski Nagrodę Sacharowa - oświadczyli talibowie, którzy w dalszym ciągu grożą nastolatce śmiercią. Ich zdaniem Malalę wyróżniono za walkę z islamem.

Rzecznik pakistańskich talibów z ruchu Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) Shahidullah Shahid oświadczył, że Malali przyznali nagrodę _ wrogowie islamu _, ponieważ _ porzuciła ona religię muzułmańską, aby zwrócić się w stronę laickości _. Rzecznik dodał, że PE wyróżnił Pakistankę, ponieważ walczy ona z islamem. _ Talibowie zaatakują Malalę, czy będzie ona w USA, czy w Wielkiej Brytanii _ - ostrzegł.

Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji.

bEDCamcD

Nastolatka stała się symbolem walki o te prawa, gdy w październiku 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Jej nazwisko pojawiło się również w medialnych spekulacjach przed ogłoszeniem w piątek laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Kandydatura Malali Yousafzai do Nagrody Sacharowa została zgłoszona przez największe frakcje polityczne w PE: chadecką Europejską Partię Ludową (EPL), Socjalistów i Demokratów, a także przez Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

W poprzednich latach laureatami nagrody, przyznawanej przez PE od 1988 roku i nazwanej imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, byli m.in. uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu _ O Wolność _ Alaksandr Milinkiewicz, były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan i birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi.

Uroczystość wręczenia nagrody w wysokości 50 tys. euro odbędzie się podczas sesji plenarnej PE 20 listopada.

bEDCamcJ

Czytaj więcej w Money.pl

bEDCamde
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)