Notowania

palikot
25.05.2012 14:50

Palikot chce odpisu podatkowego na partie

Ruch Palikota ma nowy pomysł na finansowanie partii politycznych. Zobacz, jak miałbyś płacić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

RP zapowiada złożenie projektu ustawy zakładającego możliwość odpisania 0,5 proc. podatku dochodowego na finansowanie partii politycznych. Partia chce, by każdy mógł odpisać tyle, ile wynosi 0,5 proc. podatku płaconego przez osobę pobierającą najniższe wynagrodzenie.

Łukasz Gibała (RP) przypomniał na piątkowej konferencji prasowej, że przed kilkoma tygodniami jego klub zaproponował, by zamiast dotacji z budżetu państwa partie polityczne były finansowane poprzez 1-proc. odpis z podatku dochodowego, jednak Sejm odrzucił tę propozycję.

Gibała przypomniał, że argumentami przeciwko projektowi były: większe koszty dla budżetu państwa oraz to, że pomysł ten preferuje partie z bogatym elektoratem.

Dlatego - jak mówił Gibała - wychodząc naprzeciw tej krytyce - Ruch Palikota w piątek albo najpóźniej na początku przyszłego tygodnia złoży zmodyfikowany projekt.

_ - Polega on na tym, że po pierwsze, zamiast o 1 proc. mówimy o 0,5 proc. - tyle będzie mógł wynosić odpis, tak aby to było mniejsze obciążenie dla budżetu. Po drugie - i to jest jeszcze ważniejsza zmiana - wprowadzamy maksymalny kwotowy pułap, jeśli chodzi o kwotę, którą można odpisać od podatku, tzn. ten pułap będzie bezpośrednio powiązany z najniższym wynagrodzeniem krajowym _ - powiedział Gibała.

Tłumaczył, że każdy z podatników będzie mógł odpisać dokładnie tyle, ile wynosi 0,5 proc. podatku płaconego przez osobę pobierającą najniższe wynagrodzenie. _ Czyli dzięki temu każdy podatnik tak naprawdę będzie mógł odpisać dokładnie tę samą kwotę _ - mówił. Dodał, że obecnie kwota ta wynosi około 4 zł rocznie.

Według Gibały taki sposób finansowania m.in. zmusi partie polityczne do tego, by zabiegały co roku o poparcie wyborców, a ponadto wprowadzi _ równość podmiotów _, gdyż wyborcy będą mogli także odpisywać podatek na partie, które nie mają prawa do finansowania z budżetu państwa (czyli tych, które w wyborach nie przekroczyły 3 proc. progu wyborczego).

_ Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie partie będą finansowane i to będzie zależało tylko i wyłącznie od poparcia w danym momencie danej partii _ - mówił.

Zdaniem Gibały ten projekt _ to jest swoiste: sprawdzam _. _ Sprawdzam jeśli chodzi o intencje tych partii, które w poprzednim głosowaniu odrzuciły nasz projekt, a szczególnie sprawdzam pod adresem PO _ - zaznaczył.

Artur Dębski (RP) dodał, że ta propozycja zweryfikuje _ rynek polityczny w kraju _. _ Mam nadzieję, że w tym określonym przypadku ustawy już nie będzie mowy o złych intencjach, o tym, że RP jest partią ludzi bogatych, o niesprawiedliwości _ - podkreślił.

Czytaj więcej o propozycjach Palikota
Przez nich partie będą dotowane z budżetu Ruch Palikota zaproponował możliwość, odpisania od podatku 1 proc. na rzecz partii oraz likwidację subwencji z budżetu.
Palikot zjednoczył wszystkie partie w Sejmie Politycy jednoznacznie oceniają dla Money.pl, pomysły zmian w sprawie finansowania partii.
Palikot namawia do skoku na partyjną kasę Ruch Palikota chce, aby Polacy odpisywali 1 proc. podatku na rzecz partii. Money.pl policzył, chcą dziesięć razy więcej niż dostają teraz.
Tagi: palikot, partie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz