Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palikot rusza do walki o Nowoczesną Polskę

0
Podziel się:

Nie dla politycznych dinozaurów i hegemonii Kościoła. Tak dla in vitro i darmowych środków antykoncepcyjnych - wyliczał postulaty w Kongresowej.

Palikot rusza do walki o Nowoczesną Polskę
(PAP/Paweł Supernak)
bELyRAol

Aktualizacja 19:00

Przy dźwiękach _ Świtu ludzkości _ z _ Odyseji Kosmicznej 2001 _ Kubricka, Janusz Palikot otworzył w warzsawskiejSali Kongresowej wiec poparcia dla swego nowego ruchu. Sala, która mieści prawie trzy tysiące osób wypełniona jest po brzegi.

_ - To początek nowego stowarzyszenia i pewnie w przyszłości partii politycznej, ale o tym zdecydują ludzie, którzy tu przyjdą - _ mówił tuż przed Salą kongresową Palikot.

Organizatorzy spodziewali się, że weźmie w nim udział 4 tys. osób, a poparcie dla jego ruchu zadeklarowało 8 tys.

bELyRAon

POSŁUCHAJ INAUGURACJI NOWEGO RUCHU:

Tuż przed wiecem na swym blogu Janusz Palikot napisał m.in.: _ Przekonamy się kto ma większą siłę przekazu: czy wyczerpany i wypluty z pomysłów Premier, który zaleca Polakom, aby przez kolejne lata gryźli trawę i zaciskali zęby, a przy tym radośnie obiecuje, że już za kolejnym zakrętem czeka nas piękny widok, czy tysiące młodych ludzi, którzy zgadzają się z Kazimierzem Kutzem, że Platforma straciła powab uroczej panny i stała się dupowatą, starą, zgryźliwą i zgnuśniałą ciotką. _

Jednak na kongresie nie zadeklarował, że zrywa z Platformą Obywatelską_ . _

15 tez Palikota

Palikot przedstawił 15 postulatów programowych swojego Ruchu. Opowiada się on za usunięciem religii ze szkół, prawem kobiet do aborcji, darmową antykoncepcją, refundowaniem in vitro, wprowadzeniem edukacji seksualnej w szkołach, likwidacją kościelnej Komisji Majątkowej i zniesieniem Funduszu Kościelnego, a także za rejestracją związków partnerskich, hetero i homoseksualnych.

bELyRAot

Palikot postuluje, aby parlamentarzyści i samorządowcy mogli sprawować mandat maksymalnie 2 kadencje. Jest za zniesieniem subwencji budżetowej dla partii, jednomandatowymi okręgami wyborczymi i likwidacją Senatu, a także ograniczeniem liczby posłów do 300. Chce darmowego internetu, jawności dokumentów urzędowych i przeznaczania 1 proc. środków budżetowych na kulturę.

Gość kongresu, poseł lewicy Ryszard KaliszKalisz mówił, że rolą państwa jest zagwarantowanie wolności obywatelom. W emocjonalnym wystąpieniu polityk SLD wzywał zebranych, by podjęli walkę o zmianę oblicza polskiej polityki.

POSŁUCHAJ RYSZARDA KALISZA:

[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t40717.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/kutz;ruch;palikota;ma;szanse;naprawic;bledy;platformy,124,0,684668.html) Kutz: Ruch Palikota ma szansę naprawić błędy Platformy

bELyRAou

_ - Jedziemy na kongres Palikota. Musisz tu być, moja droga _ - namawiała telefonicznie swoją znajomą jedna z uczestniczek kongresu. _ Jest odważny. Takiego nam trzeba _ - przekonywała. Inni deklarowali, że jeśli powstanie partia Palikota, to na pewno na nią zagłosują w najbliższych wyborach parlamentarnych. _ Jestem tu z ciekawości. Chcę poznać program _ - mówił kolejny uczestnik kongresu.

Palikot na przemian deklarował, że zakładany przez niego Ruch ma pomóc Platformie, albo _ lekko ją oskubać _ i _ zmiażdżyć SLD _. Ocenił też, że PO jest niezdolna do głębszych zmian, bo paraliżuje ją konflikt między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną. Polityk PO mówi, że chciałby powrotu do rdzenia, z którego powstała Platforma - partii liberalnej także pod względem obyczajowym i światopoglądowym. Podkreśla też, że przychodzą do niego _ całe tłumy _ osób, deklarując chęć współpracy.

Ci, dla których zabrakło miejsc w Sali Kongresowej, mogą oglądać przebieg kongresu na telebimie ustawionym przed Pałacem Kultury, albo dzięki internetowej transmisji na żywo.

bELyRAov

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się jutro, na partię Janusza Palikota zagłosowałoby niespełna 4 procent respondentów.Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Respondenci odpowiadali, także na pytanie jakim ugrupowaniom partia Janusza Palikota może odebrać głosy wyborców. 56 proc. badanych uważa, że Ruch Nowoczesna Polska zagrozi Platformie Obywatelskiej, 23 proc. - że Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, 16 proc. - że Prawu i Sprawiedliwości i 4 proc. - że Polskiemu Stronnictwu Ludowemu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t112219.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/na;partie;palikota;zaglosowaloby;4;proc;wyborcow,32,0,685600.html) Na partię Palikota zagłosowałoby 4 proc. wyborców Połowa ankietowanych nic nie wie o ruchu tworzonym przez polityka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t111748.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;watpia;w;nowoczesna;polske;palikota,58,0,685626.html) Politycy wątpią w Nowoczesną Polskę Palikota Błaszczak: Być może to Donald Tusk buduje sobie lewą nogę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;nie;boi;sie;palikota,73,0,685641.html) Tusk nie boi się Palikota Premier uważa, że odejście znanego polityka nie odbije się na poparciu dla Platformy.
bELyRAoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)