Notowania

papież
20.11.2010 14:10

Papieski senat zdecydował. Polska ma nowego kardynała

Benedykt XVI zwołał trzeci konsystorz w czasie pontyfikatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

Kościół katolicki ma 24 nowych kardynałów. Wśród dostojników, których Benedykt XVI przyjął podczas uroczystego konsystorza w Watykanie do gremium, nazywanego także _ papieskim senatem _, jest metropolita warszawski Kazimierz Nycz

Orócz tradycyjnego czerwonego biretu i bulli potwierdzającej nominację, kardynał Nycz otrzymał od papieża swój kościół tytularny w Rzymie. Jest nim bazylika świętych Sylwestra i Marcina z III wieku w centralnej dzielnicy Monti, która była kiedyś kościołem tytularnym przyszłych papieży Piusa XI i Pawła VI.

Pierścienie nowi kardynałowie otrzymają podczas jutrzejszej mszy w bazylice św. Piotra, którą odprawią razem z Benedyktem XVI.

Był to trzeci konsystorz obecnego papieża. Kolegium kardynalskie liczy teraz 203 członków, 121 z nich nie ukończyło jeszcze 80 lat i mogłoby wziąć udział w ewentualnym konklawe. Większość elektorów - 71 - to kardynałowie mianowani jeszcze przez Jana Pawła II.

Na uroczystości przybyło do Watykanu wiele delegacji państwowych i kościelnych. Z Polski małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz przedstawiciele episkopatu na czele z prymasem seniorem kardynałem Józefem Glempem.

Czytaj w Money.pl

Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz