Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Partia komunistyczna dawnej NRD przyjmowała byłych nazistów?

0
Podziel się:

O tym wiadomo już od dawna, ale dopiero najnowsze badania wykazują, że odbywało się to w większym stopniu niż dotąd sądzono.

Partia komunistyczna dawnej NRD przyjmowała byłych nazistów?
(Deutsche Fotothek/PB/Wikipedia)

O tym wiadomo już od dawna, ale dopiero najnowsze badania wykazują, że odbywało się to w większym stopniu niż dotąd sądzono. W 1954 roku stanowili oni 27 procent jej członków - * *wynika z ustaleń niemieckiego historyka Jana Foitzika.

[Na zdjęciu: I sekretarz SED Walter Ulbricht, 1950]

O ustaleniach niemieckiego naukowca z renomowanego monachijskiego Instytutu Historii Współczesnej pisze dziś tygodnik _ Der Spiegel _.

Od 1946 roku SED, czyli partia komunistyczna dawnej NRD, przyjmowała do swoich szeregów dawnych członków Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), a w 1947 roku uznała, że należy ich traktować _ na równi _ z innymi obywatelami.

Kierowana przez Adolfa Hitlera NSDAP zdobyła w 1933 roku władzę w Niemczech, stając się organizacją masową, liczącą pod koniec wojny 7,5 miliona członków.

W 1954 roku, pięć lat po powstaniu NRD, rządząca partia składała się w 27 procentach z byłych członków NSDAP. Jeszcze więcej - nieco ponad 32 procent - stanowili oni wśród pracowników administracji publicznej.

SED została założona w 1946 roku w radzieckiej strefie okupacyjnej; rządziła Niemiecką Republiką Demokratyczną od 1949 do 1989 roku. Oficjalnie deklarowała _ antyfaszystowskie _ nastawienie, ale nigdy nie wnikała w związaną z nazizmem przeszłość swoich członków, uznając, że dawni naziści musieli schronić się w RFN.

Czytaj więcej w Money.pl
Nazista odpowie za śmierć 25 tysięcy Żydów? Ladislaus Csizsik-Csatary znajduje się na 3. miejscu listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.
Dziś rocznica śmierci zastępcy Adolfa Hitlera Rudolf Hess był jednym z najwyższych dygnitarzy nazistowskich Niemiec, fanatycznym zwolennikiem Hitlera.
Odrzucili nakaz ekstradycji zbrodniarza Australijski sąd definitywnie odrzucił w środę wydany w listopadzie 2009 roku przez australijskie MSW nakaz ekstradycji do Węgier 90-letniego Charlesa Zentaia.
historia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)