Notowania

tarcza
03.02.2010 15:37

"Patrioty w Polsce nie są dla Rosji problemem"

Najbardziej spornym elementem strategii USA była stacjonarna tarcza antyrakietowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nevada Tumbleweed/cc/flickr)

_ - Najbardziej sporna kwestia antyrakietowego systemu obronnego, przynajmniej na jakiś czas została usunięta przez administrację Baracka Obamy z listy spraw, powodujących zadrażnienia w stosunkach USA-Rosja i NATO-Rosja _ - *ekspert Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Oksana Antonenko. *
Antonenko wyraziła opinię, że sprawa zacieśnienia współpracy Rosji z NATO będzie zyskiwać na znaczeniu w najbliższych latach.
Ekspertka przypomina, że w czerwcu 2008 roku prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wystąpił z inicjatywą tzw. nowej struktury europejskiego bezpieczeństwa, której sednem jest utworzenie jednolitej, niepodzielnej przestrzeni euroatlantyckiej w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowo-politycznego.

W jej ocenie _ tylko niektóre państwa europejskie uznały ją za realistyczny punkt wyjścia do negocjacji, ale negocjacje na temat inicjatywy Miedwiediewa będą się toczyć na forum OBWE i Rady Rosja-NATO _.

Ważne implikacje dla współpracy NATO-Rosja będzie miała - zdaniem Antonenko - koncepcja i przebieg rozpoczętej we wrześniu ubiegłego roku reformy rosyjskich sił zbrojnych.

_ - Rosja, przynajmniej w teorii, tworzy warunki, w których jej armia może być zdolna do współdziałania z siłami NATO, jeśli zostanie podjęta polityczna decyzja przeprowadzenia tego rodzaju operacji _ - zaznaczyła.

_ - Rosja coraz wyraźniej szuka sposobów na stanie się partnerem Zachodu, a nie adwersarzem. W tym sensie, takie podejście stwarza okazję do przemyślenia na nowo stosunków, które NATO może nawiązać i rozwijać z Rosją _ - dodała.

Dyrektor generalny IISS John Chipman zwrócił uwagę, że rozszerzenie NATO zeszło niżej na liście priorytetów, a pilniejszym celem stało się wypracowanie praktycznych sposobów współpracy z Rosją. _ Rosji nie zależy na niepowodzeniu misji ISAF w Afganistanie i rozumie ryzyko destabilizacji w Azji Środkowej _ - powiedział.

Chipman sądzi, że w kontekście afgańskiej współpracy NATO-Rosja uzasadniona jest zmiana dotychczasowego sposobu współdziałania za pośrednictwem Rady Rosja-NATO, zreformowanie tej struktury, albo zastąpienie jej przez inną, lepiej odpowiadającą potrzebom.

Zauważył, że do tej kwestii będzie musiała się ustosunkować nowa strategiczna koncepcja NATO. _ - Wprawdzie nie zanosi się na uzgodnienie nowego traktatu bezpieczeństwa europejskiego, ale znalezienie nowych form praktycznej współpracy z Rosją jest priorytetem _ - podkreślił.

Tagi: tarcza, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz