Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pentagon oszukany na miliony dolarów

0
Podziel się

Firma, która dostarczała Amerykanom sprzęt, oszukiwała w dostawach.

Pentagon oszukany na miliony dolarów
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bEhtpjLV

Firma dostarczająca części do pojazdów używanych przez armię rządową w Iraku i finansowanych z budżetu Pentagonu zawyżała rachunki na miliony dolarów - ustaliła kontrola dokonana przez inspektora generalnego ds. odbudowy Iraku.

Firma Aecom Government Services liczyła sobie, na przykład, 237 dolarów za boczne lusterko do samochodów, które w istocie kosztowało 14,88 dolara. Po 10 dolarów sprzedawała bezpieczniki elektryczne kosztujące 45 centów, a po 210 dolarów żądała za dętki, które powinny kosztować 24,09 dolara.

Kierownictwo firmy tłumaczyło się, że zawyżanie rachunków było wynikiem _ błędów kosztorysowych _ we _ wczesnej fazie kontraktu _. Poinformowało też, że nadpłaty zostały zwrócone klientowi.

bEhtpjLX

Jak informuje jednak _ Washington Post _, przeprowadzający kontrolę inspektor Stuart Bowen kwestionuje, jakoby nadpłaty zostały w całości zwrócone. Zwraca też uwagę, że nadużycia Aecom są częścią szerszego problemu z kontraktami rządowymi w Iraku.

Wstępne kontrole 22 000 transakcji zawartych w Iraku przez Ministerstwo Obrony wykazały, że kontraktorzy nie tylko zawyżyli rachunki na łączną kwotę około 10,7 miliarda dolarów, lecz także każą sobie podwójnie płacić i wystawiają rachunki na fikcyjnych wykonawców.

W wypadku Aecom Government Services, w latach 2005-2009 firma ta wystawiła rachunki na łączną sumę 29,9 miliona dolarów. Kontrola wykryła, że około 4,1 mln dolarów z tej kwoty było nadpłacone.

bEhtpjMd
bEhtpjMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)