Notowania

wojna w afganistanie
10.02.2010 16:56

Pięć śmigłowców dla żołnierzy w Afganistanie

Do tej pory nasze wojsko w tym kraju miało do dyspozycji 12 helikopterów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MON/isaf.wp.mil.pl)

_ Wybraliśmy ofertę najlepszą, a zarazem najkorzystniejszą finansowo _ - poinformował szef MON, Bogdan Klich. Minister dodał, że śmigłowce Mi-17 na potrzeby afgańskiej misji dostarczy Metalexport, za co MON zapłaci 313 milionów złotych.

W trakcie rozmów z oferentem MON wynegocjował ponad 10 procent zniżki. Zaoszczędzone pieniądze zasilą budżet modernizacyjny armii.

Kontrakt na dostawę 5 śmigłowców Mi-17 na potrzeby afgańskiej misji rozpisano na jesieni ubiegłego roku. Choć maszyny są powszechne w naszej armii, było je dość trudno pozyskać - powiedział wiceminister obrony odpowiedzialny za zakup sprzetu, Marcin Idzik.

Maszyny zakupione przez MON w ramach tak zwanego _ pakietu afgańskiego _ mają wesprzeć flotę śmigłowcową obecnie używaną na misji w Afganistanie. Teraz polscy żołnierze mają do dyspozycji osiem Mi-17 - z czego cztery są w trakcie przeglądów technicznych oraz cztery śmigłowce bojowe Mi-24.

Zakupione przez ministerstwo śmigłowce Mi-17 zostaną doposażone do tak zwanej wersji afgańskiej. Wiceminister Idzik poinformował, że trwają właśnie rozmowy na ten temat. Chodzi o zamontowanie w maszynach między innymi dodatkowych pancerzy, noktowizji, sprzętu umożliwiającego ewakuację medyczną oraz nawigacja GPS i zintegrowany system łączności.

Raport Money.pl

Tagi: wojna w afganistanie, śmigłowce, afganistan, wsparcie, zakup, taniej, klich, ministerstwo, obrony, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz