Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsza pielgrzymka papieża do Wielkiej Brytanii od XVI wieku

0
Podziel się

Papież Benedykt XVI rozpoczął dziś tam czterodniową pielgrzymkę.

Pierwsza pielgrzymka papieża do Wielkiej Brytanii od XVI wieku
(cutup/CC/Flickr)
bDTXKanF

Papieski samolot wylądował w Edynburgu - papież Benedykt XVI rozpoczyna dziś czterodniową pielgrzymkę do Wielkiej Brytanii. To 17. pielgrzymka zagraniczna i zarazem pierwsza państwowa podróż głowy Kościoła katolickiego do Wielkiej Brytanii od XVI wieku, kiedy to król Henryk VIII ogłosił niezależność Kościoła Anglii od Rzymu.

Poprzednik Benedykta XVI - Jan Paweł II odwiedził Wyspy Brytyjskie w 1982 roku z wizytą duszpasterską. Papież Polak spotkał się z królową Elżbietą II nie - jako z głową państwa, ale jako z Głową Kościoła Anglikańskiego. Obecny papież został zaproszony przez rząd Zjednoczonego Królestwa, królową Elżbietę II oraz episkopaty Anglii i Walii oraz Szkocji.

Głównym punktem papieskiej podróży będzie beatyfikacja kardynała Johna Newmana, żyjącego w XiX wieku. John Newman, filozof, pisarz i teolog, był konwertytą, nawrócił się z anglikanizmu na katolicyzm. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się za pontyfikatu Jana Pawła II. Papieskiej wizycie towarzyszy hasło _ Serce przemawia do serca _, zaczerpnięte z dewizy kardynała. Papież odwiedzi Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.

bDTXKanH

Ważne będzie jego spotkanie z anglikańskimi wiernymi. Obserwatorzy oceniają podróż papieża Benedykta jako jedną z najtrudniejszych tego pontyfikatu. Przeciwko wizycie protestują walczący ateiści, lewica, liberałowie i homoseksualiści. Wśród argumentów wytaczanych przeciwko papieżowi głównie pojawia się zarzut, że Kościół zbyt mało zrobił w kwestii zadośćuczynienia ofiarom księży-pedofilów. Papież Benedykt przybywa do kraju, w którym żyje ponad 5 milionów 200 tysięcy katolików.

Stanowią oni 6 procent ludności Wysp Brytyjskich. W Wielkiej Brytanii pełni posługę 5200. księży katolickich. Pracują w blisko 3. tysiącach parafii. Liczbę zakonników i zakonnic szacuje się na 6500 osób. W wyższych seminariach duchownych kształci się niespełna 250 kleryków. Od 2003 roku liczba młodych ludzi rozpoczynających pierwszy rok przygotowania do kapłaństwa w Anglii i Walii stale rośnie - z 24. osób w 2003 roku do 43. w roku ubiegłym. Trudniejsza sytuacja panuje w Szkocji, gdzie w 1984 roku studiowało 136. alumnów, a obecnie jest ich 25. W 2009 roku tamtejszy episkopat zdecydował o zamknięciu ostatniego seminarium w Glasgow.

Obecnie szkoccy klerycy kształcą się w seminarium w Rzymie. Według danych z 2000 roku, wyznawcy protestantyzmu w Wielkiej Brytanii stanowią ponad 52 procent ludności, do ateizmu przyznaje się 30 procent, a do islamu - 2 procent. Inne religie, jak: hinduizm, sikhizm, prawosławie, judaizm, świadkowie Jehowy i mormoni stanowią mniej, niż 1 procent ludności.

Czytaj w Money.pl

bDTXKaoi
wiadmomości
wiadomości
KOMENTARZE
(0)