Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS domaga się prawdziwej informacji o finansach państwa

0
Podziel się:

Błaszczak: Kiedy Tusk odda władzę, to wtedy przekonany się jak jest naprawdę. PO: Los Grecji nam nie grozi.

PiS domaga się prawdziwej informacji o finansach państwa
(PAP/Tomasz Gzell)

Kiedy premier Donald Tusk powie, jaka jest prawdziwa sytuacja finansów w naszym kraju - pytał szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. PiS chce też, by rząd po wakacjach przedstawił szczegółowy raport na temat polskiego udziału w tworzeniu unijnej dyplomacji.

_ - Premier Donald Tusk w swoim expose kilkadziesiąt razy użył słowa zaufanie; my stawiamy pytanie o wiarygodność rządu premiera Donalda Tuska _ - mówił Błaszczak na konferencji prasowej w Sejmie.

_ - My pytamy, kiedy premier Donald Tusk powie, jaka jest prawdziwa sytuacja finansów w naszym kraju _ - mówił szef klubu PiS. Jego zdaniem może to nastąpić po wyborach parlamentarnych w 2011 roku. _ Pewnie wtedy, kiedy premier Donald Tusk odda władzę, to wtedy przekonany się, jaki jest faktyczny stan finansów _ - dodał.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

Mówiąc o stanie polskich finansów Błaszczak przywołał sytuację, jaka w 2006 r. miała miejsce na Węgrzech. _ Premier Gyurcsany wprowadzał opinię publiczną w błąd nie mówiąc o faktycznej sytuacji finansów Węgier _ - powiedział Błaszczak.

We wrześniu 2006 r. ujawniono nagranie, na którym socjalistyczny premier Gyurcsany przyznał się, że jego rząd rozmyślnie zatajał przed społeczeństwem złą sytuację gospodarczą kraju.

W ocenie Błaszczaka, sprawa wiarygodności rządu Tuska _ jest bardzo ważna, bo premier szczodrze składa obietnice _. W tym kontekście podał przykład stoczni w Gdyni i Szczecinie, które - jak dodał poseł - miały być wykupione przez zagranicznych inwestorów.

Polityk PO Paweł Olszewski zapewnia, że rząd w sprawie finansów państwa nie ma nic do ukrycia. Według polityków PiS-u, stan naszego budżetu jest w dużo gorszym stanie niż wynika to z wypowiedzi premiera. Olszewski dziwi się opozycji, że ta nie zna danych dotyczących naszego budżetu.

POSŁUCHAJ PAWŁA OLSZEWSKIEGO:

Polityk PO zapewnia też, że nie znajdziemy się w takiej sytacji, jak niedawno Węgrzy, czy Grecy.

POSŁUCHAJ PAWŁA OLSZEWSKIEGO:


PiS pyta o stan przygotowań do Euro 2012 i naszych w unijnej dyplomacji

Posłowie PiS odnieśli się też do opublikowanego w poniedziałek raportu NIK nt. stanu przygotowań Polski do EURO 2012. Wynika z niego, że opóźnia się budowa i modernizacja dróg, portów lotniczych, dworców oraz linii kolejowych.

Wiceprezes PiS Beata Szydło pytała, czy rząd spełni swe obietnice w tej kwestii. Jak przypomniała, w swoim expose, premier zapowiadał połączenie miast głównych aren EURO siecią szybkich dróg. _ Pytamy pana premiera, czy rzeczywiście tak się stanie _ - dodała.

Szydło podkreśliła, że minister infrastruktury Cezary Grabarczyk jeszcze w sierpniu tego roku zapewniał, że spośród zaplanowanych 1600 km autostrad tylko 180 km nie uda się oddać w terminie. _ Pytamy więc pana ministra Grabarczyka, czy podtrzymuje tę swoją wypowiedź z 19 sierpnia 2010 r. w kontekście raportu NIK _ - mówiła posłanka.

Jak oceniła, być może drogi ekspresowe i autostrady są niepotrzebne, bo na stadiony będzie można dojechać drogami wojewódzkimi czy krajowymi, ale muszą one zostać wyremontowane. Tymczasem - mówiła Szydło - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stwierdziła, że pieniędzy na remonty braknie, a na ten cel potrzeba 5 mld zł.

Eurodeputowany PiS Paweł Kowal odniósł się do opublikowanego raportu Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, z którego wynika, że spośród 115 ambasadorów UE tylko dwóch pochodzi z nowych krajów członkowskich, a na ponad 1700 pracowników w Komisji Europejskiej zajmujących się służbą dyplomatyczną, jest tylko 36 Polaków.

_ - Będziemy tuż po wakacjach zwracali się do pana premiera o szczegółowy rządowy raport, który będzie zawierał rejestr działań, które podjął polski rząd od momentu powołania pani przewodniczącej Catherine Ashton, na rzecz naszego udziału we wspólnej polityce zewnętrznej _ - zapowiedział Kowal.

Jak ocenił, warto byłoby podjąć _ szczerą dyskusję na temat tego co się dzieje z kształtującą się służbą zewnętrzną _, a nie zasłaniać się tzw. kryterium historycznym, bo wtedy - jak mówił - należałoby _ zastanowić się, dlaczego w ostatnich latach Polaków nie ma na wyższych i średnich stanowiskach (w UE), z których będą się rekrutowali przedstawiciele (UE) w randze ambasadorów i niższych _.

Szef klubu PiS odnosząc się do kwestii obecności Polaków w unijnej dyplomacji powiedział, że _ jest to sprawa wiarygodności rządu Donalda Tuska _, który - powtórzył Błaszczak - składa obietnice bez pokrycia.

Według niego, premier przekonuje, że w polityce zagranicznej jest dobra atmosfera. _ Jeżeli rząd Donalda Tusk opiera swoją politykę zagraniczną na dobrej atmosferze, to nic nie osiągniemy w Unii Europejskiej _ - dodał Błaszczak.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że zarzuty polityków PiS są nieuprawnione. _ Poziom konferencji PiS robionych po lekturze porannych gazet jest niezbitym dowodem, że posłom tej partii potrzebny jest odpoczynek _ - podkreślił.

_ - Informacja o stanie finansów państwa była niedawno prezentowana w Sejmie, okres walki o stanowiska w unijnej dyplomacji dopiero się rozpoczyna, a podstawowe inwestycje na EURO 2012 przebiegają zgodnie z planem _ - powiedział Graś.

Jak zaznaczył, politycy PiS _ chyba nie przeczytali listu Marka Migalskiego albo przeczytali i nie wyciągnęli wniosków _.

Również według szefa zespołu szybkiego reagowania w klubie Platformy Pawła Olszewskiego, zarzuty polityków PiS nie mają realnych podstaw. Jak przekonywał, rząd np. w polityce zagranicznej odniósł wielkie sukcesy - czego przykładem jest stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka oraz poprawa relacji z Rosją. Jak ocenił, poprzedni rząd PiS w polityce zagranicznej _ zepsuł wszystko, co było możliwe _ - m.in. w relacjach z Unią Europejską, jak i najbliższymi sąsiadami - Rosją i Niemcami.

Pytany o raport NIK dotyczący przygotowania Polski do EURO 2012 i związanej z tym krytyki PiS, Olszewski powiedział, że raport jest _ pozytywny co do całości z niewielkimi uchybieniami _. Zapewnił, że cała infrastruktura sportowa będzie gotowa na EURO. _ Jeśli chodzi o drogi i autostrady, to rząd musi nadrabiać zapóźnienia, które powstały za wcześniejszych rządów _ - podkreślił.

Przyznał jednocześnie, że są drobne opóźnienia jeśli chodzi o budowę dróg ekspresowych i autostrad. Przypomniał, że minister infrastruktury Cezary Grabarczyk buduje około tysiąca kilometrów dróg. _ Polska jest obecnie jednym wielkim placem budowy _ - powiedział Olszewski.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc Podwyżka nie będzie bardzo dotkliwa dla portfeli. Problemy i wydatki czekają natomiast pół miliona firm - płatników VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t85704.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/placisz;wysokie;podatki;tak;ci;sie;tylko;wydaje,82,0,650834.html) Płacisz wysokie podatki? Tak ci się tylko wydaje Polak zarabiający średnią krajową oddaje państwu przez rok ponad 8,5 tysiąca złotych ze swojej pensji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t103136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/25;proc;vat;-;tyle;bedziemy;placic;za;dwa;lata,121,0,651129.html) 25 proc. VAT - tyle będziemy płacić za dwa lata? Rząd nie zreformuje finansów państwa. Będzie musiał dalej podnosić podatki - zapowiadają ekonomiści. Pierwsza podwyżka jest już przesądzona.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)