Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podkarpackie

0
Podziel się:
Podkarpackie

*Województwo podkarpackie usytuowane jest w południowo - wschodniej części Polski, graniczy z Ukrainą i Słowacją. *

Obszar województwa należy do średnio zaludnionych regionów - zamieszkiwany jest przez 2,1 mln osób, co stanowi 5,5 proc. ludności kraju. Województwo podkarpackie zajmuje obszar o powierzchni 17,8 tys. km2, na który składa się 21 powiatów ziemskich, 4 miasta na prawach powiatu oraz 159 gmin (16 miejskich, 114 wiejskich oraz 29 miejsko-wiejskich). Stolicą oraz głównym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym jest Rzeszów.

Gospodarka

Województwo podkarpackie ma 3,9 proc. udziału w tworzeniu PKB kraju. Udział przemysłu w PKB regionu wynosi 30 procent i skupia 5,1 proc. krajowego zatrudnienia oraz dostarcza 3,8 proc. ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu.

W strukturze gałęziowej przemysłu województwa, dominują przemysły: lotniczy, elektromaszynowy, chemiczny i spożywczy, które wytwarzają łącznie prawie 70 proc. produkcji przemysłowej województwa. Przemysł rolno-spożywczy skupiony jest w branżach: mięsnej, zbożowo-młynarskiej, owocowo-warzywnej, mleczarskiej i cukrowniczej. Głównymi ośrodkami przemysłu elektromaszynowego są Rzeszów, Mielec i Stalowa Wola. Przemysł chemiczny rozwija się głównie w Jaśle, Dębicy i Nowej Sarzynie. Szczególnego znaczenia w gospodarce regionu nabiera przemysł lotniczy.

Wśród największych inwestorów zagranicznych regionu należy wyróżnić: Philips Morris, Goodyear, Valeant Pharmaceuticals, Alcro - Beckers, Gerber, Delphi.

Turystyka

Najbardziej atrakcyjnym regionem województwa są Bieszczady. Wiele do zaoferowania ma również Beskid Niski z przepiękną doliną górnego Wisłoka, gdzie dominującą grupą etniczną byli niegdyś Łemkowie. Duże walory krajobrazowe przypisuje się także pogórzom: strzyżowsko-dynowskiemu i przemyskiemu.

Natomiast północna część województwa: Kotlina Sandomierska i przylegające do niej Roztocze słynie za sprawą wielu zabytków kultury.

Według GUS na turystów w województwie Podkarpackim czeka 335 obiektów noclegowych, czyli 5 proc. działających w kraju. W tym 54 hotele, 4 motele, 14 pensjonatów, 61 innych obiektów hotelowych, 47 szkolnych schronisk młodzieżowych, 23 ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe i po 20 ośrodków wczasowych i zespołów domków turystycznych. W sumie jest tam 20,2 tys. miejsc noclegowych, 105 restauracji oraz 93 bary i kawiarnie.

Coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne. Według danych Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jest ich ponad 600 i dysponują one ponad 5.7 tys. miejsc noclegowych.

W 2006 roku z obiektów turystycznych w woj. Podkarpackim skorzystało 564,4 tys. turystów. 11,4 proc. tej liczby to turyści zagraniczni. Najwięcej gości przyjechało z: Ukrainy, Niemiec, Izraela , Francji i Wielkiej Brytanii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)