Notowania

nobel
10.12.2010 13:52

Pokojowy Nobel przyznany. Owacja na stojąco dla Xiaobo

Puste krzesło symbolizuje nieobecność laureata, który odsiaduje karę 11 lat więzienia w Chinach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Owacją na stojąco powitali uczestnicy ceremonii w Oslo, słowa Thornbjoerna Jaglanda, przewodniczącego Norweskiego Komitetu Noblowskiego, o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo. W Oslo trwa ceremonia, podczas której decyzja jest oficjalnie ogłaszana.

Jagland wyraził żal, że Xiaobo nie może brać udziału w uroczystości: _ - Komitet Noblowski postanowił przyznać Nagrodę Pokojową Liu Xiaobo za jego walkę o prawa człowieka w Chinach. Wyrażamy żal, że laureat nie jest tu dziś obecny . Jest on w miejscu odosobnienia w Chinach _ - mówił szef noblowskiego komitetu. _ - Ani jego żona ani bliscy, także nie mogą byc dziś z nami. Ten fakt pokazuje, że nasza decyzja o nagrodzie była właściwa. Gratulujemy panu Xiaobo Pokojowej Nagrody Nobla. _

Poznaj laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Zobacz materiał CNN:

Przewodniczący Komitetu przypomniał, że w przeszłości były już sytuacje , w których laureaci nie mogli odebrać nagrody. Czasami czynili to za nich reprezentanci._ - Poruszenie wywołała w Moskwie wiadomość o przyznaniu nagrody Andriejowi Sacharowowi w 1975 roku . Jemu także uniemożliwiono odebranie nagrody osobiście. Wysłał swoją żonę. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Lecha Wałęsy w 1983 roku - mówił . _

Kilkuset gości jest uczestnikami nietypowej uroczystości. Po raz piąty w 109 -letniej historii nagrody krzesło laureata pozostanie puste. W uroczystości bierze udział także norweska para królewska.

Wałęsa: Chiny przegrywają 0:2

_ - 0:2 przegrywają oficjalne Chiny _- powiedział Lech Wałęsa komentując nieobecność Liu Xiaobo na ceremonii przekazania przyznanej mu pokojowej Nagrody Nobla.

_ - Bo raz, jak jego nie ma - to też przemawia. A kiedyś będzie obecny i będzie znów przemawiał. Więc podwójnie wygrywa ten Noblista. Chiny źle zrobiły, że go nie wypuściły, mogliby to tylko przyblokować trochę w działaniu i byłoby OK _ - powiedział polski laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Zdaniem Wałęsy, dobrze się stało, że tegoroczna pokojowa nagroda Nobla przypadła Chińczykowi, bo pomoże to _ w zlustrowaniu świata _.

_ - Teraz widać przecież, że pare krajów to bojkotuje - więc będziemy zlustrowani: kto jest za wartościami, kto jest za prawami człowieka, a kto chce tylko pieniędzy _ - powiedział Wałęsa.

Były prezydent, były przywódca Solidarności - laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 r. - również nie odebrał jej osobiście. Jak później wspominał obawiał się, że komunistyczne władze uniemożliwią mu powrót z Oslo do kraju. Jednak nagrodę, podczas uroczystości w Oslo - w grudniu 1983 r. - odebrała żona Wałęsy - Danuta.

Z kolei prezydent USA Barack Obama powiedział, że tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, chiński dysydent Liu Xiaobo jest ucieleśnieniem _ uniwersalnych wartości _ i wezwał Chiny do _ jak najszybszego _ uwolnienia Liu.

Amerykański prezydent w wydanym oświadczeniu wyraził żal, że ani laureat, ani jego żonie nie pozwolono przybyć do Oslo na ceremonię przekazania wyróżnienia.

54-letni Liu odbywa zasądzoną mu w 2009 roku karę 11 lat więzienia za działalność wywrotową. Jego żona Liu Xia przebywa w areszcie domowym

Wyraził także uznanie dla osiągnięć Chin w walce z biedą, zaznaczając przy tym, że przestrzeganie praw człowieka jest również istotne. _ _

_ - Ameryka szanuje wyjątkową kulturę i tradycje różnych krajów. Szanujemy nadzwyczajne osiągnięcia Chin w wyciągnięciu milionów obywateli z ubóstwa (...), lecz pan Liu przypomina nam, że ludzka godność również zależy od postępów w demokracji, otwartego społeczeństwa i rządów prawa _.

Prezydent USA wezwał Pekin do jak najszybszego uwolnienia Liu i poczynienia większych postępów w dziedzinie demokracji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;wreczenie;nobli;zabraknie;liu;xiaobo,79,0,732495.html) Dziś wręczenie Nobli. Zabraknie Liu Xiaobo Nagrody odbiorą laureaci w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury i ekonomii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t112732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;przyjada;na;wreczenie;nobla;dla;xiaobo,238,0,723694.html) Amerykanie przyjadą na wręczenie Nobla dla Xiaobo Na uroczystość wybiera się Nancy Pelosi, szefowa Izby Reprezentantów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t113293.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zona;chinskiego;noblisty;protestuje,116,0,691828.html) Żona chińskiego noblisty protestuje 49-letnia Liu Xia na portalu Twitter sprzeciwia się aresztowi domowemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t112722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pokojowego;nobla;za;liu;xiaobo;odbierze;zona,6,0,691206.html) Pokojowego Nobla za Liu Xiaobo odbierze żona Uwięziony chiński dysydent ma nadzieje, że władze pozwolą jej jechać do Norwegii.
Tagi: nobel, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz