Notowania

bogdan klich
05.09.2009 16:00

Polacy nie mogą teraz opuścić Afganistanu

Po śmierci żołnierza wracają pytania o obecność polskich wojsk w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

*Minister obronyBogdan Klich(_ na zdjęciu _) uważa, że prowincja Ghazni w Afganistanie nie jest jeszcze na tyle stabilna, żeby polscy żołnierze mogli ją opuścić. Po śmierci polskiego żołnierza w wybuchu miny-pułapkipowracają pytania o obecność polskich sił zbrojnych w Afganistanie. *
Wczoraj, trzy kilometry od bazy Giro zginął plutonowy Marcin Poręba, saper ze Szczecina. Pięciu jego kolegów zostało rannych.

Jednak według ministra Klicha, który był przedwczoraj w bazie Giro, Polacy nie mogą teraz opuścić Afganistanu.

Szef MON powiedział, że w przypadku Afganistanu wojsko stosuje te same mierniki stabilności, co w Iraku w prowincji Kadisija.
* POSŁUCHAJ BOGDANA KLICHA:*

Chodzi tu o stabilność administracji lokalnej, przygotowanie do przejęcia odpowiedzialności za porządek oraz gotowość armii do zapewnienia bezpieczeństwa własnym obywatelom.

Za 2 lata siły międzynarodowe powinny rozpocząć przekazywanie władzy Afgańczykom - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Sztokholmie.

Dodał, że na najbliższe 2 lata Unia Europejska przygotowała nową strategię wobec Afganistanu, która pozwoli na zwiększenie finansowego wsparcia i lepsze wydawanie pieniędzy. A to ma przybliżyć moment przekazania władzy Afgańczykom - podkreślił minister.

POSŁUCHAJ MINISTRA SIKORSKIEGO:

-_ A sukces definiujemy jako możliwość powrotu do domu i pozostawienia Afganistanu jego gospodarzom, czyli samym Afgańczykom, i z rządem, który mógłby się cieszyć naszym długofalowym poparciem _ - dodał minister.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że przekazując finansowe wsparcie, Unia Europejska powinna naciskać na Afganistan, by skutecznie walczył z korupcją.

POSŁUCHAJ MINISTRA SIKORSKIEGO:

W Afganistanie przebywa obecnie 2-tysięczny polski kontyngent. Saper ze Szczecina to 11 polski żołnierz, który zginął w Afganistanie.

O ściślejszą walkę z korupcją apelował do władz w Kabulu także szef unijnej dyplomacji, Javier Solana. Sytuacja w Afganistanie była najważniejszym tematem dwudniowej, nieformalnej narady ministrów spraw zagranicznych państw Unii w Sztokholmie.

Raport Money.pl
*780 mln zł na misję w Afganistanie. Będzie więcej * 780 mln złotych - tyle w latach 2002-08 kosztowała misja w Afganistanie. Do końca 2010 roku ta kwota może urosnąć do ponad 2 mld złotych. Czytaj w Money.pl
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Wysłanie żołnierzy do Afganistanu było błędem? ]( http://news.money.pl/artykul/wyslanie;zolnierzy;do;afganistanu;bylo;bledem,180,0,523956.html )
* [ Polacy za wycofaniem wojsk z Afganistanu ]( http://news.money.pl/artykul/polacy;za;wycofaniem;wojska;z;afganistanu,125,0,522877.html )
Tagi: bogdan klich, afganistan, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz