Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy wracają do kraju

0
Podziel się:

O 12 proc. spadła liczba Polaków wyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii. Równocześnie w 2006 roku do kraju wróciło ponad 10 tys. Polaków.

Polacy wracają do kraju
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

O 12 proc. spadła liczba Polaków wyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii. Wg analiz brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2006 roku do kraju wróciło ponad 10 tys. Polaków.

Z danych brytyjskiego ministerstwa wynika, że w drugim kwartale 2007 r. liczba Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii spadła z 38 tys. (w analogicznym okresie ubiegłego roku) do 34 tys. osób. W ciągu ostatnich 3 lat do pracy na wyspach brytyjskich wyjechało ponad 430 tys. rodaków.

ZOBACZ TAKŻE:
Polacy niechętnie wyjeżdżają za granicę"Zestawienia danych ministerstwa wskazują, że minął już szczyt fali migracyjnej z Polski do Wielkiej Brytanii, który obserwowaliśmy od chwili wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej – tłumaczy Michael Dembinski, Head of Policy Brytyjsko Polskiej Izby Handlowej (BPCC).

"Przed akcesją bezrobocie przekraczało 20 proc., dziś jest o połowę mniejsze, nie tylko na skutek migracji, ale przede wszystkim za sprawą 1,2 mln nowych miejsc pracy w kraju, powstałych w ciągu ostatnich 2 lat. Są one efektem wzrostu gospodarczego na poziomie 6,7 proc w skali roku, który jest niemal dwukrotnie większy niż w Wielkiej Brytanii i trzykrotnie wyższy niż w strefie euro" - dodaje Dembinski.

Spowolnienie fali migracji i trend powrotów rodaków do pracy w Polsce potwierdzają prognozy Instytutu Spraw Publicznych, oparte na analizach porównawczych migracji z Hiszpanii, Grecji i Portugalii w latach 1983-1995. Według Instytutu imigracja do Polski będzie rosnąć, w pierwszej kolejności w odniesieniu do osób, które wykonują deficytowe zawody.

_ w drugim kwartale 2007 r. liczba Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii spadła z 38 tys. (w analogicznym okresie ubiegłego roku) do 34 tys. osób. _ "W ubiegłym roku nasza firma znalazła pracę w Wielkiej Brytanii dla ponad pięciuset inżynierów i specjalistów, przeważnie w sektorach: energetycznym, samochodowym oraz wydobywczym (nafta i gaz). Osoby z doświadczeniem z tychże sektorów były najbardziej poszukiwane" – mówi Piotr Świrkowski, Branch Manager polskiego oddziału firmy Omega Resource Group Ltd.

"Od początku roku obserwujemy jednak tendencję odwrotną – rośnie zapotrzebowanie na fachowców w polskim przemyśle, w szczególności w energetyce. Otrzymujemy także coraz więcej ofert od zagranicznych korporacji, poszukujących pracowników do polskich oddziałów swoich firm" - podsumowuje Świrkowski.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)