Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityk PSL anonimowo: Nasz projekt się rozpadnie

0
Podziel się:

Ugrupowanie Pawła Kowala to za mało. PSL musi szukać nowych sojuszników.

Polityk PSL anonimowo: Nasz projekt się rozpadnie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFeLKKSZ

PSL rozważa rozszerzenie projektu _ Centrum _ tworzonego z PJN o środowiska ZChN i Unii Pracy. Pomysł ma być przedstawiony na dzisiejszej Radzie Naczelnej PSL. Prezes PJN Paweł Kowal (na zdjęciu) powiedział, że _ sklejanie szerszych środowisk jest trudne _.

O koncepcji rozszerzenia _ Centrum _ o nowe podmioty PAP dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do klubu parlamentarnego PSL. _ - Jeśli do porozumienia nie dołączą inne podmioty, oprócz PJN, to "Centrum" się rozpadnie przed końcem roku _ - powiedział pragnący zachować anonimowość polityk PSL.

Jak wyjaśnił, pomysł polega na zaproszeniu do współpracy znanych polityków związanych z Unią Pracy, czy Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym. Zaznaczył równocześnie, że nowa koncepcja musi być zaakceptowana przez obradującą w sobotę Radę Naczelną PSL. Dodał, że jej kolejny etap powinien polegać na budowie wspólnej listy w wyborach do europarlamentu w 2014 roku.

bFeLKKTb

_ - 2/3 naszej listy do europarlamentu powinniśmy oddać środowiskom zewnętrznym. Nie mamy nic do stracenia. Zwłaszcza w okręgach, gdzie w poprzednich wyborach europejskich nie uzyskiwaliśmy mandatu _ - zaznaczył.

_ - Chcemy się otworzyć na nowe środowiska. Wśród polityków, których chcielibyśmy zaprosić do współpracy, jest Jerzy Kropiwnicki, który lideruje grupie polityków związanych kiedyś z ZChN _ - dodał anonimowo inny prominentny polityk PSL.

Z informacji PAP wynika, że przeciwko pomysłowi rozszerzenia Centrum nie oponował szef PJN Paweł Kowal, który zapowiedział jednak, że będzie walczył o silną pozycję PJN w rozszerzonym o inne środowiska porozumieniu. Sam Kowal, pytany o nowy pomysł, powiedział, że dla PJN _ kluczowym partnerem jest PSL _, choć _ Centrum _ może zyskać, jeśli dołączą do niego tacy politycy jak Jarosław Gowin, czy Jerzy Kropiwnicki.

Jak podkreślił, z jego doświadczenia wynika, że _ sklejanie szerszych środowisk jest trudne _. _ - Sojusz PSL-PJN jest naturalnym kośćcem budowania planu "Centrum" _ - wyjaśnił. Dodał, że Centrum jest sformalizowaną koalicją, więc nie będzie ograniczał swobody działania PSL.

bFeLKKTh

Kowal podkreślił też, że sam chciałby się skoncentrować na przyspieszeniu rozmów programowych z PSL. _ - Powinniśmy sformułować ofertę dla młodzieży. Szczególnie dla młodzieży z mniejszych miast i wsi, która powinna koncentrować się wokół dwóch tematów: praca i mieszkanie _.

Z kolei lider Unii Pracy Waldemar Witkowski, pytany o pomysł rozszerzenia projektu _ Centrum _ o UP, przypomniał, że z liderem PSL spotkał się przed miesiącem. Jak zaznaczył obie partie mają podobne poglądy na wiele kwestii gospodarczych, jednak UP różni od PSL i PJN spojrzenie na sprawy światopoglądowe. - _ Zobaczymy, co w sobotę postanowi PSL _ - dodał.

Do czasu nadania depeszy nie udało się skontaktować z Jerzym Kropiwnickim.

Prezes PSL Janusz Piechociński zadeklarował chęć współdziałania z PJN na początku stycznia. Jak wyjaśniał w jednym z wywiadów, chciałby stworzyć ofertę politycznego, społecznego, gospodarczego _ Centrum _ na wybory europejskie w 2014 roku.

bFeLKKTi

O powołaniu _ Centrum _ programowego politycy PJN i PSL poinformowali na początku lutego. Zapowiedzieli, że w ramach projektu odbędzie się cykl debat z udziałem przedstawicieli PSL, PJN i ekspertów. Szef klubu PSL Jan Bury mówił wtedy, że projekt pod nazwą _ Centrum dla Polaków _ to efekt dwumiesięcznych konsultacji pomiędzy obydwoma ugrupowaniami. Pierwsza wspólna debata odbędzie się 17 marca.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL szuka sojuszników. Na prawicy Pierwsza debata programowa PSL i PJN wezmą udział liderzy obu partii: Janusz Piechociński i Paweł Kowal.
Chce zmusić premiera Tuska do współpracy Lider PJN Paweł Kowal proponuje powołanie Komitetu do spraw Europejskich.
Nowa jakość w polityce? Padła deklaracja Jan Bury z PSL oraz Elżbieta Jakubiak z PJN ogłosili na konferencji w Sejmie powołanie projektu Centrum dla Polaków.
bFeLKKTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)