Notowania

wojna w libii
01.06.2011 10:43

Ponad 10 tysięcy ofiar Kaddafiego

Masowe aresztowania, nocne łapanki, uliczne egzekucje, rabunki, gwałty na kobietach to metody stosowane przez siły libijskiego przywódcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W wyniku krwawych represji reżimu Muammara Kaddafiego w ciągu ostatnich miesięcy zginęło w Libii _ od kilku do ponad dziesięciu tysięcy osób _ - podał dziennik _ Le Figaro _, powołując się na dobrze poinformowane francuskie źródła dyplomatyczne.

Według opozycji libijskiej, bilans ofiar śmiertelnych tłumienia przez siły Kaddafiego trwającej od lutego rewolty sięgnął już 20 tys._ Le Figaro _ podkreśla, że od początku operacji militarnej koalicji przeciw dyktatorowi, Kaddafi stale umacnia _ klimat terroru _ panujący w Trypolisie i jego okolicach. Gazeta powołuje się - jak pisze - na _ cząstkowe, ale zgodne _ świadectwa uchodźców z Libii, pracowników organizacji humanitarnych, służb wywiadowczych i dyplomatycznych.

Masowe aresztowania, nocne łapanki, uliczne egzekucje, rabunki, gwałty na kobietach dokonywane na polecenie urzędników reżimu, to - jak podaje gazeta - metody stosowane w ostatnich tygodniach przez siły libijskiego przywódcy. Według _ Le Figaro _, dyktator używa też ludności cywilnej jako _ żywych tarcz _.

Przytaczane przez gazetę źródła twierdzą też, że w Trypolisie jest _ wiele wspólnych dołów _ z ciałami ofiar reżimu. - _ Inne świadectwa mówią o tym, że zwolennicy Kaddafiego sieją postrach, rabując własne szpitale _ - zaznacza francuska gazeta.

Dziennik przytacza opinię francuskiego dyplomaty, który nazywa obecne działania reżimu libijskiego _ polityką spalonej ziemi, mającą utrzymać stan przerażenia i zapobiec wybuchowi jakiegokolwiek powstania w stolicy _.

Od ubiegłego tygodnia siły NATO, próbujące zmusić reżim Kaddafiego do ustąpienia, nasiliły ataki na Trypolis. Rzecznik libijskiego rządu powiedział, że naloty bombowców spowodowały dotąd śmierć 718 cywili. NATO zaprzecza, jakoby w tych nalotach mieli zginąć liczni cywile.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t138011.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rakiety;spadaja;na;misrate;juz;30;zabitych,104,0,817768.html) Rakiety spadają na Misratę, już 30 zabitych Prowadzony jest intensywny, przypadkowy ostrzał dzielnic mieszkalnych. Do szpitala trafiają spalone ciała, alarmują powstańcy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t80882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;rpa;w;libii;kaddafi;pod;presja,2,0,838146.html) Prezydent RPA w Libii. Kaddafi pod presją Jacob Zuma ma negocjować z dyktatorem w imieniu Unii Afrykańskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t138161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;w;interwencji;w;libii;chodzi;o;rope,222,0,818398.html) Putin: W interwencji w Libii chodzi o ropę Przebywający z wizytą w Danii premier Rosji wypowiadał się też na temat przyszłorocznych wyborów prezydenckich i budowy gazociągu Nord Stream.
Tagi: wojna w libii, libia, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz