Notowania

wybory
23.01.2011 09:25

Portugalczycy wybierają prezydenta

Duże szanse wygranej ma dotychczasowy, centroprawicowy prezydent Anibal Cavaco Silva.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

W Portugali rozpoczęły się wybory prezydenckie, w których duże szanse wygranej ma dotychczasowy, centroprawicowy prezydent Anibal Cavaco Silva.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 9, a zostaną zamknięte o godz. 19. Uprawnionych do głosowania jest ponad 9 mln osób. Około godz. 21 zostaną podane wyniki sondażowe, które są zwykle bardzo zbliżone do rzeczywistych.

Z opublikowanych w środę badań opinii publicznej wynika, że Anibal Cavaco Silva może liczyć na 61,5 proc. głosów. Jego najgroźniejszy rywal, przedstawiciel rządzących krajem socjalistów Manuel Alegre, ma poparcie rzędu 15 proc.

W Portugalii prezydent pełni raczej funkcje reprezentacyjne, jednak zwycięstwo Cavaco Silvy może pomóc krajowi w uniknięciu zewnętrznej pomocy finansowej i wzmocnić program oszczędnościowy, który prezydent popiera - pisze agencja Reutera.

Mniejszościowy rząd Partii Socjalistycznej premiera Jose Socratesa obiecał zmniejszyć w tym roku deficyt budżetowy do 4,6 proc. PKB - z 7,3 w roku 2010. Ma w tym pomóc obniżka płac urzędników i zwiększenie podatków.

Zaplanowane na niedzielę wybory prezydenckie zostały zdominowane przez toczącą się w kraju debatę dotyczącą skorzystania z pomocy finansowej z UE. Główni kandydaci obiecują zrobić wszystko, by Portugalia nie musiała iść śladem Grecji i Irlandii.

Tagi: wybory, prezydent, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz