Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia nieprzygotowana na trzęsienie ziemi

0
Podziel się:

Kataklizmu w Lizbonie nie przetrwa co drugi budynek - alarmują eksperci budowlani.

Portugalia nieprzygotowana na trzęsienie ziemi
(Morgaine/CC/Flickr)

Portugalia, która znajduje się w strefie wysokiego zagrożenia sejsmicznego, nie jest przygotowana na nadejście trzęsienia ziemi oraz fali tsunami. Kataklizmu w Lizbonie nie przetrwa co drugi budynek - alarmują eksperci budowlani.

Według inżyniera Joao Appletona, byłego urzędnika Narodowego Laboratorium Budownictwa Mieszkaniowego, jakość rozwiązań konstrukcyjnych w Portugalii pozostawia wiele do życzenia.

_ - Liczne w portugalskich miastach wielowiekowe budowle nie zostały dostosowane do wymogów bezpieczeństwa. Podobnie jest z młodszymi obiektami, których wykonawcy, aby maksymalnie zaoszczędzić na kosztach budowy czy remontu, nie zastosowali nowoczesnych systemów antysejsmicznych. W przypadku nadejścia silnego trzęsienia ziemi 50 proc. budynków w Lizbonie może lec w gruzach _ - twierdzi Joao Appleton.

W ocenie dr Marii Baptista, lizbońskiej geofizyk, trzęsienie ziemi i tsunami, podobne do tego z 1755 r., które doszczętnie zniszczyło stolicę Portugalii, może nadejść w każdej chwili. - _ Jego siła wyniosła wówczas ponad 8,5 w skali Richtera, a więc była zbliżona do marcowego kataklizmu w Japonii. W przypadku ponownego tsunami w Lizbonie zabytkowe stare miasto znajdzie się pod wodą _ - uważa dr Baptista.

Tymczasem z badania opracowanego przez Sergio Freira z Uniwersytetu Nova w Lizbonie wynika, że trzęsienie ziemi i nadejście fali tsunami mogłoby spowodować w stołecznej aglomeracji śmierć aż 400 tys. ludzi. - _ Gdyby kataklizm nastąpił nocą, liczba ofiar byłaby dwukrotnie niższa z uwagi na to, że wiele urzędów i firm zlokalizowanych jest w okolicach lizbońskiej starówki. Po zmroku są więc one puste _ - wyjaśnia portugalski badacz.

Przygotowane przez Freira studium potwierdza opinie ekspertów, krytykujących dotychczasowe analizy Narodowego Laboratorium Budownictwa Mieszkaniowego. Wynikało z nich, że nadejście trzęsienia ziemi i fali tsunami spowodowałoby w Lizbonie i okolicach najwyżej 27 tys. ofiar śmiertelnych.

Największe zagrożenie sejsmiczne w Portugalii notowane jest w turystycznym regionie Algarve, w aglomeracji lizbońskiej oraz na obszarach przylegających do południowo-wschodniego wybrzeża kraju. 26 marca br. Algarve nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 4 w skali Richtera, nie powodując ofiar.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t129796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;jork;zagrozony;wielkim;trzesieniem;ziemi,176,0,785072.html) Nowy Jork zagrożony wielkim trzęsieniem ziemi Sejsmolodzy przestrzegają, że trzęsienia ziemi nawiedzają miasto co około 100 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t139771.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bilans;trzesienia;ziemi;w;turcji;ofiary,15,0,833039.html) Bilans trzęsienia ziemi w Turcji. Ofiary Do trzęsienia ziemi o sile 5,9 w skali Richtera doszło w regionie Simav.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t139248.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzesienie;ziemi;w;hiszpanii;mniejsza;liczba;ofiar,144,0,827792.html) Trzęsienie ziemi w Hiszpanii. Mniejsza liczba ofiar Osiem, a nie dziesięć osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 5,2 w skali Richtera, które nawiedziło miasto Lorca w prowincji Murcja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)