Notowania

wikileaks
19.12.2010 09:07

Poszło o gwałt czy pękniętą prezerwatywę?

Ujawniono zeznania Szwedek, które oskarżyły założyciela portalu Wikileaks.

Podziel się
Dodaj komentarz
(espenmoe/CC/Flickr)

Dziennik _ Guardian _ dotarł do policyjnych protokołów przesłuchań dwóch Szwedek, które oskarżyły o gwałt założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange'a. Jak zaznaczają jego obrońcy, wynika z nich, że obie kobiety dobrowolnie utrzymywały z nim kontakty.

Oskarżenia dotyczą okresu między 10 a 20 sierpnia br. Assange nie miał okazji zapoznać się z dokumentami.

Pierwsza z kobiet, określana jako _ Panna A. _, zaaranżowała przyjazd założyciela Wikileaks do Sztokholmu i gościła go w swoim mieszkaniu, wydała też przyjęcie dla niego. Jak opowiadała szwedzkiej policji, 13 sierpnia doszło między nimi do zbliżenia. Za jej namową Assange zgodził się założyć prezerwatywę, ale według niej _ miał z nią coś zrobić _, co spowodowało, że pękła.

Przesłuchiwany w tej sprawie przez sztokholmską policję Assange twierdził, że przez cały następny tydzień spał w łóżku A., która nigdy nie wspomniała o sprawie. A. jednak skarżyła się przyjaciółkom na seks bez zabezpieczenia i gwałtowność Assange'a.

Drugą z kobiet, _ Pannę W. _, Assange spotkał na seminarium zorganizowanym przez szwedzkiego koordynatora Wikileaks. 16 sierpnia W. zaprosiła go do siebie. Po wspólnej nocy Assange, wykorzystując, że była jeszcze nie całkiem rozbudzona, nie założył prezerwatywy przy kolejnym zbliżeniu. W. bała się zarażenia chorobą weneryczną i nalegała, by Australijczyk się przebadał.

**[

Wszystko o przeciekach ujawnianych przez WikiLeaks. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/dokumenty;wikileaks.html )**

20 sierpnia W. skontaktowała się z A., przesyłając jej SMS-a z prośbą o pomoc w odnalezieniu Assange'a. Obie kobiety umówiły się na spotkanie. A. chciała skłonić Assange'a, by się poddał badaniom na chorobę weneryczną, grożąc skargą na policji.

Assange najpierw odmówił, uznając to za szantaż. W końcu się zdecydował, ale obie kobiety poszły już na policję, gdzie dowiedziały się, że nie mogą zwyczajnie nakazać Assange'owi, by się poddał badaniom, a ich zeznania muszą być przekazane prokuraturze. Tego samego wieczoru cała sprawa wyciekła do szwedzkiej gazety _ Expressen _.

Pytany o reakcję Assange uznał zarzuty za _ chwyt poniżej pasa _ i nie wykluczył, że mogą być elementem amerykańskich zabiegów zdyskredytowania Wikileaks, przed którymi otrzymał ostrzeżenie jeszcze w 2008 r.

39-letni Australijczyk wyjechał ze Szwecji z końcem września i nie wrócił na wyznaczony mu przez szwedzką prokuraturę termin przesłuchania 14 października. Koordynator szwedzkiej grupy Wikileaks powiedział _ Guardianowi _, że zna obie kobiety i że nie są to _ agentki CIA w mini-spódniczkach _. - _ To jest normalne policyjne dochodzenie. Pozwólmy policji ustalić, co się właściwie zdarzyło _ - zaapelował.

Obrońcy Assange'a wskazują na brak logiki w relacjach obu kobiet, z których wynika, że utrzymywały kontakty z Australijczykiem za obopólną zgodą.

Adwokat Assange'a Mark Stephens poproszony o komentarz do dokumentów widzianych przez _ Guardiana _ powiedział, że zarzuty są _ niewiarygodne i zwrócił uwagę, że starszy rangą szwedzki prokurator oddalił je jako niekwalifikujące się do dalszego postępowania _. Wskazał też na dwie wiadomości, jakie A. zamieściła na Twitterze, które podważają jej zeznania na policji.

Ekipa obrońców Assange'a w Wielkiej Brytanii i w Szwecji jak dotąd zapoznała się tylko ze szczątkowym materiałem dowodowym przeciwko swemu klientowi i nie widziała wszystkich SMS-ów. Postępowanie o ekstradycję ma się rozpocząć w styczniu lub w lutym. Assange został 16 grudnia warunkowo zwolniony po siedmiodniowym pobycie w areszcie.

Assange: Mamy do czynienia z nową formą maccarthyzmu

Julian Assange powiedział w wywiadzie dla agencji Ansa, że odkąd Bank of America przyłączył się do instytucji odmawiających przyjmowania przelewów dla portalu Wikileaks, trudno będzie mu będzie bronić się przed ekstradycją do Szwecji. Assange podkreślił, że nie jest winny gwałtu, o który został oskarżony przez dwie obywatelki Szwecji.

Mówiąc o decyzji Bank of America Assange powiedział: _ To nowa forma maccarthyzmu finansowego. Postępując tak, pozbawia się naszą organizację funduszy koniecznych do przeżycia i odbiera się pieniądze dla adwokatów, którzy walczą, by nie dopuścić do mojej ekstradycji do Szwecji czy do Ameryki _.

_ - Na szczęście te działania wywołały w Ameryce silne protesty _ - dodał Assange.

Założyciel demaskatorskiego portalu skrytykował sposób, w jaki traktowany jest w USA młody analityk amerykańskiej armii, kapral Bradley Manning, który został aresztowany pod zarzutem przekazanie Assange'owi tajnych dokumentów.

_ - Smutno patrzeć, jak amerykański wymiar sprawiedliwości upada tak nisko przy próbach ścigania Wikileaks _ - podkreślił Assange odnosząc się do sytuacji Manninga.

_ - Według nas, warunki jego przetrzymywania w izolacji w celi są bardzo ciężkie, nie ma nawet prześcieradła. Ja to postrzegam, jako ocierającą się o tortury próbę zmuszenia go, by przyznał, że wraz ze mną wziął udział w operacji szpiegowskiej. To nie jest prawda _ - stwierdził Australijczyk w wywiadzie dla włoskiej agencji prasowej.

Zapytany zaś o to, czy Manning był jego źródłem, Assange odparł: _ Tak powiedziano. Ale nasze systemy są tak zaprojektowane, by zagwarantować anonimowość naszym informatorom. Zatem prawda jest taka, że ja nie mam pojęcia _.

Wypowiadając się na temat postawionych przez dwie Szwedki oskarżeń o gwałt, szef Wikileaks powiedział, że nadzieję dają słowa jednej z nich o tym, że nie chciała, aby _ doszło do tego wszystkiego _, dodając: _ Może te dziewczyny działały z osobistych pobudek, a potem zostały wykorzystane albo chodzi tu o spisek _.

_ - Jestem niewinny i uważam, że te osoby powinny wycofać oskarżenia _ - podkreślił Assange.

Zapytany o to, co chciałby powiedzieć władzom Wielkiej Brytanii, gdzie został zatrzymany, a następnie warunkowo zwolniony, odpowiedział: _ Niech posłuchają z wielką uwagą woli ludzi. I niech strzegą pewnych aspektów brytyjskiej demokracji, która często udzieliła schronienia dysydentom politycznym, w wielu przypadkach z Rosji _.

_ - Byłoby pięknie zobaczyć stosowanie tej zasady w sposób bezstronny _ - oznajmił szef Wikileaks.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t125410.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/kolejny;gigant;finansowy;bojkotuje;wikileaks,149,0,739477.html) Kolejny gigant finansowy bojkotuje Wikileaks Bank of America nie będzie realizował przelewów na konta portalu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t126562.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;boi;sie;wydania;amerykanom,72,0,737608.html) Assange boi się wydania Amerykanom Twórca Wikileaks obawia się, że Szwedzi działają pod dyktando rządu w Waszyngtonie.
Tagi: wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz