Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom w korei północnej
08.04.2013 13:36

Potencjał nuklearny Korei wielką niewiadomą

Część ekspertów sądzi, że Phenian jest już w stanie zaatakować Japonię i Koreę Południową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Korea Płn. posuwa się ostatnio do gróźb zaatakowania USA z użyciem broni nuklearnej. Wśród ekspertów panuje wprawdzie przekonanie, że Phenian nie dysponuje jeszcze głowicami nuklearnymi, w które mogłaby wyposażać rakiety dalekiego zasięgu, ale pewności nie ma.

Część ekspertów sądzi jednak, że Phenian jest już w stanie zaatakować Japonię i Koreę Południową - kraje, w których znajdują się amerykańskie bazy wojskowe - pociskami rakietowymi z głowicami nuklearnymi.

Jakie rzeczywiście Korea Płn. poczyniła postępy, jeśli chodzi o rakiety i broń nuklearną, wie zapewne tylko niewielu tamtejszych specjalistów. Na świecie panuje jednak przekonanie, że jest mało prawdopodobne, by Phenian zdecydował się na atak nuklearny, ponieważ naraziłby się na miażdżące uderzenie odwetowe.

Zdaniem ekspertów, których opinie odnotowuje Associated Press, trzecia północnokoreańska próba nuklearna, przeprowadzona 12 lutego, posunęła zapewne naprzód tamtejsze prace nad miniaturyzacją ładunków nuklearnych. Eksperci wskazują, że łatwiej jest skonstruować głowicę nuklearną przenoszoną przez rakiety krótszego zasięgu niż głowicę dla międzykontynentalnego pocisku rakietowego, który mógłby zagrozić Stanom Zjednoczonym.

David Albright z Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego nie wyklucza, że Korea Północna ma już możliwość wyposażania w głowice nuklearne rakiet Rodong o zasięgu 1280 km. W raporcie, opublikowanym po północnokoreańskiej próbie nuklearnej z lutego Albright zastrzega jednak, że nie zostało to jeszcze potwierdzone i że niezawodność takich głowic pozostaje niewiadomą.

Siegfried Hecker z Centrum Międzynarodowego Bezpieczeństwa i Współpracy na Uniwersytecie Stanforda, który był w Korei Północnej siedem razy i miał dostęp do tamtejszych obiektów nuklearnych, nie sądzi, by Phenian zdołał już skonstruować głowicę nuklearną do rakiety międzykontynentalnej. Także Hecker przyznaje jednak, że nie można mieć w tej kwestii pewności.

Po wyniesieniu na orbitę satelity przez północnokoreańską rakietę w grudniu ubiegłego roku, południowokoreańskie ministerstwo obrony ostrzegło, że Phenian najprawdopodobniej opanował technologię, umożliwiającą mu przenoszenie głowicy bojowej na odległość ponad 10 tys. km. Zastrzeżono jednak, że nie jest jasne, czy Korea Północna opanowała też technologię budowy głowicy bojowej, która wytrzymałaby ponowne wejście do atmosfery.

Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej, podejrzewającej, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne. Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona w 2012 roku przez Phenian; poprzednia, z kwietnia, zakończyła się niepowodzeniem.

Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazują Korei Płn. wszelkiej działalności z wykorzystaniem technologii balistycznej, nawet jeśli ma służyć wyniesieniu satelity.

Analitycy militarni, m.in. z telewizji NBC News, przestrzegają przed lekceważeniem gróźb nuklearnych Korei Północnej. Według ich szacunków reżim Kim Dzong Una może posiadać już kilkadziesiąt głowic atomowych. Może je na razie umieścić tylko na rakietach średniego zasięgu, ale pracuje nad budową głowic przeznaczonych do rakiet międzykontynentalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Płn. grozi USA atakiem jądrowym Władze Korei Północnej oskarżyły Waszyngton o wykorzystanie manewrów wojskowych w Korei Południowej jako pretekstu do nuklearnego i konwencjonalnego ataku.
Merkel i Putin razem w sprawie Korei Prezydent Rosji określił mianem _ ważnego sygnału _ decyzję USA o przełożeniu na późniejszy termin testu z rakietą dalekiego zasięgu.
Amerykanie spodziewali się, że w Korei... Stany Zjednoczone podały też, iż śledzą na bieżąco wydarzenia na Półwyspie Koreańskim.
Tagi: atom w korei północnej, korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz