Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powódź w Polsce: Ponad 1,6 tys. interwencji strażaków w ciągu doby

0
Podziel się:

Strażacy wypompowywali wodę z budynków, zabezpieczali je przed zalaniem, umacniali wały przeciwpowodziowe i usuwali z dróg powalone przez wichury drzewa.

Powódź w Polsce: Ponad 1,6 tys. interwencji strażaków w ciągu doby
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Ponad 1600 razy wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków burz, nawałnic i silnego wiatru - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Strażacy wypompowywali wodę z budynków, zabezpieczali je przed zalaniem, umacniali wały przeciwpowodziowe i usuwali z dróg powalone przez wichury drzewa. _ Ponad 1000 interwencji miało związek z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów i terenów _ - powiedział Frątczak.

Najwięcej wyjazdów odnotowano w województwach: łódzkim (405), małopolskim (310), mazowieckim (252), dolnośląskim (165) i świętokrzyskim (106).

Rzecznik PSP poinformował, że w województwie dolnośląskim sytuacja się stabilizuje. Tam najwięcej działań strażacy prowadzili na terenie trzech powiatów: zgorzeleckim, kamiennogórskim i lubańskim.

Przekroczone są stany alarmowe na 52 wodowskazach w kraju, zaś ostrzegawcze na 90.

Od początku czerwca strażacy ponad 6300 razy interweniowali w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i porywistym wiatrem.

Podtopienia na Dolnym Śląsku. Przekroczone stany alarmowe
* fot: PAP/Maciej Kulczyński
* fot: PAP/Maciej Kulczyński
* fot: PAP/Maciej Kulczyński
* fot: PAP/Maciej Kulczyński
[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/podtopienia-na-dolnym-slasku-przekroczone-stany-alarmowe-g555349.html)
Rzecznik PSP przypomniał, że w dniach, w których zapowiadane są burze, wychodząc z domu należy usunąć wszystkie przedmioty z balkonów i parapetów, pozamykać okna. Podkreślił, że gdy zostaniemy zaskoczeni przez burzę, nie należy szukać schronienia pod słupami wysokiego napięcia, drzewami, lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe - one mogą zostać porwane przez wiatr.

_ Najlepiej schronić się w jakimś budynku. Także jadąc samochodem, warto zjechać na pobocze, na parking i schować się, np. w budynku stacji benzynowej. Pamiętajmy też, że gwałtowny wiatr może spowodować utratę kontroli nad samochodem. I starajmy się unikać parkowania samochodów pod drzewami _ - powiedział Frątczak.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/m111582.jpg ) ] (http://tech.money.pl/zagrozenie-powodziowe-w-polsce-resort-administracji-uspokaja-0-1294884.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jakie jest zagrożenie powodzią? Resort... Nie występuje poważne zagrożenie powodziowe spowodowane sytuacją hydrologiczną i meteorologiczną, lecz mogą wystąpić lokalne podtopienia; przewidywany jest dalszy spadek poziomów wody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/m111858.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;polsce;nie;ma;zagrozenia;powodziowego,247,0,1289207.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spokojnie, to tylko lokalne podtopienia W Polsce nie ma obecnie zagrożenia powodziowego, występują lokalne podtopienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m272563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nik;o;ochronie;przeciwpowodziowej;wiele;do;zrobienia,111,0,1319023.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NIK znów krytykuje państwo. Tym razem... Do najważniejszych zadań - według Izby - należy dbałość o wały przeciwpowodziowe oraz utrzymanie rzek, potoków, strumieni i rowów przydrożnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)