Notowania

wojna w libii
30.08.2011 13:40

Powstańcy chcą ekstradycji rodziny Kaddafiego

Libijscy powstańcy dają oddziałom wiernym Kadafiemu cztery dni na poddanie się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Libijscy powstańcy dają oddziałom wiernym Kaddafiemu cztery dni na poddanie się. Szef Przejściowej Rady Narodowej Mustafa Abdel Dżalil poinformował na konferencji prasowej w Benghazi, że jeśli do 3 września lojaliści nie poddadzą się, to będą musieli stawić czoło oddziałom powstańców. Chcą też, by Algieria wydała im rodzinę dyktatora.

Chodzi przede wszystkim o siły w rodzinnym mieście Kaddafiego Syrcie oraz w mieście Sabha. To ostatnie dwa miejsca w Libii, w których kontrolę sprawują oddziały wierne obalonemu dyktatorowi.

Libijscy powstańcy zażądali też od władz Algierii ekstradycji części rodziny Kaddafiego, która schroniła się w tym kraju. Władze Algierii potwierdziły, że wczoraj granicę Libii z Algierią przekroczyli żona Muammara Kaddafiego, jego dwóch synów oraz córka.
Rzecznik Przejściowej Rady Narodowej Mahmoud Shammam powtórzył, że nowe władze Libii uważają udzielenie schronienia za bezprawne.

- _ To jest akt agresji przeciwko mieszkańcom Libii i przeciwko ich marzeniom i aspiracjom. Użyjemy wszystkich dostępnych środków prawnych, aby doprowadzić do ekstradycji tych kryminalistów i do postawienia ich przed sądem _ - powiedział Shammam.

Władze Algierii bronią tymczasem swojego stanowiska. Przedstawiciel tego kraju przy ONZ powiedział BBC, że udzielenie gościny jest w miejscowej kulturze świętym obowiązkiem - zwłaszcza, gdy chodzi o tereny pustynne, a takie znajdują się na granicy algiersko-libijskiej.

Algierskie władze poinformowały też, że córka Kaddafiego, Aisza, która uciekła wczoraj z Libii, urodziła dzisiaj córeczkę. 35-letnia matka i dziecko czują się dobrze. Miejsce pobytu samego Muammara Kaddafiego pozostaje nieznane. Za jego głowę libijscy biznesmeni oferują półtora miliona dolarów. Powstańcy zapowiedzieli także, że każdy z członków rodziny Kaddafiego będzie odtąd osobą poszukiwaną w związku z przestępstwami finansowymi.

Czytaj więcej na temat Muammara Kaddafiego
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/otwarto;wiezienia;kaddafiego;brakuje;50;tys;osob,197,0,898757.html) Brakuje 50 tys. osób. Zostały zamordowane? Liczbę ludzi aresztowanych w ostatnich miesiącach przez reżim szacuje się na 57-60 tysięcy osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t80882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;sie;lamie;jest;gotow;do;rozmow,80,0,898640.html) Kaddafi się łamie? Jest gotów do rozmów Syn dyktatora potwierdził chęć wstrzymania walk. Narodowa Rada Libijska odmawia negocjacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t155042.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powstancy;wdarli;sie;do;siedziby;kaddafiego;gdzie;jest;dyktator,7,0,895751.html) Powstańcy wdarli się do siedziby Kaddafiego Libia będzie wolna w przeciągu najbliższych 72 godzin, uważa ambasador kraju przy ONZ.
Tagi: wojna w libii, muammar kaddafi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz