Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstanie w Mali. Świat uzna państwo Azawad?

0
Podziel się:

Komunikat MNLA,odwołuje się do prawa narodów do samostanowienia.

Powstanie w Mali. Świat uzna państwo Azawad?
(PAP/EPA)

Powstańcy z koczowniczych plemion tuareskich należący do ugrupowania Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu (MNLA), którzy ogłosili _ niepodległość państwa Azawad _ na północy Mali, wezwali społeczność międzynarodową do uznania nowego państwa.

Komunikat podpisany przez sekretarza generalnego tego ruchu, Bilala Ag al-Szarifa, deklaruje uznanie i poszanowanie granic sąsiednich państw.

Decyzję o ogłoszeniu niepodległości terytorium o powierzchni 850 tys. km kw jego ruch podjął po zajęciu w niedzielę bez walki starożytnej pustynnej metropolii Timbuktu, ostatniego z miast na północy, które było jeszcze w rękach wojsk rządowych. Twierdzi on, że proklamowanie niepodległości zostało uzgodnione z różnymi organami przedstawicielskimi jego ruchu, który powstał zbrojnie przeciwko władzy centralnej w Bamako 17 stycznia.

Komunikat MNLA, który odwołuje się do _ prawa narodów do samostanowienia _, zapewnia, że _ nowe niepodległe państwo _ nie chce sięgać po terytoria na południu Mali i zamierza ogłosić _ demokratyczną konstytucję _.

W związku z obawami, że wpływy muzułmańskich ortodoksów w ruchu tuareskim doprowadzą do ustanowienia szariatu na terytorium kontrolowanymi przez MNLA, komunikat zapewnia że, _ nie będzie nikomu narzucać żadnej religii _.

Przed dwoma dniami MNLA ogłosił jednostronne zakończenie działań wojskowych i zapewnił, że nie zamierza nacierać na odległą o prawie tysiąc kilometrów stolicę kraju, Bamako, ponieważ ruch osiągnął cel, jakim było _ położeniu kresu malijskiej okupacji _.

Ruch niepodległościowy Tuaregów liczy sobie 20 lat. W sensie militarnym Tuaregowie odnieśli łatwe zwycięstwo wobec słabości wojskowej rządu w Bamako, którego oddziały nie były w stanie stawić rzeczywistego oporu powstańcom.

Główne partie i ugrupowania polityczne w Bamako niezwłocznie potępiły zadeklarowanie niepodległości przez Tuaregów. Całkowitą klęskę malijskiej armii rządowej przyspieszył bunt w siłach zbrojnych. Wojsko, niezadowolone z nieporadnych rządów prezydenta Amadou Toumaniego Toure, dokonało 22 marca zamachu stanu i przejęło władzę. Pociągnęło to za sobą całkowitą dezorganizację malijskich sił zbrojnych.

Szef junty wojskowej rządzącej w Bamako kpt. Amadou Sanogo gotów jest do zawarcia rozejmu z tuareskimi powstańcami. Stawia jako jedyny warunek niedopuszczenie do rozpadu kraju. Unia Afrykańska, Unia Europejska i byłe mocarstwo kolonialne - Francja niezwłocznie odrzuciły tuareską deklarację niepodległości. Jest _ pozbawiona wszelkiego znaczenia _ - oświadczył Jean Ping, przewodniczący Komisji UA.

Powołując się na _ podstawową zasadę nienaruszalności granic _ odziedziczonych po czasach kolonialnych, Ping zaapelował do całej wspólnoty międzynarodowej o pełne poparcie _ pryncypialnego stanowiska Afryki _. Półtora miliona Tuaregów zamieszkuje ogromne terytorium od Mauretanii po Libię, a sąsiedzi Mali obawiają się powtórki tuareskiego powstania w innych krajach.

Czytaj więcej w Money.pl
Ogłosili niepodległość nowego państwa Tuarescy powstańcy z separatystycznego Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu ogłosili niepodległość swego samozwańczego państwa na północy Mali.
Junta wojskowa na Mali objęta sankcjami Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej obejmuje sankcjami juntę wojskową w Mali.
Obalili rząd. Teraz mówią, o co im chodzi Rebelianci w Mali zapowiedzieli , że oddadzą władzę dopiero wtedy, gdy armia będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo w kraju.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)