Notowania

trójkąt weimarski
08.02.2011 10:23

Prasa: Trójkąt Weimarski znów funkcjonuje

Klimat w Polsce się zmienił i Trójkąt otwiera się na wschód - donosi włoska prasa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*_ Przesunięcie Unii Europejskiej ku wschodowi znowu wykonało wczoraj mały ruch. Trójkąt Weimarski, niewiążące, ale politycznie znaczące stowarzyszenie Niemiec, Francji i Polski znów się spotyka _ - odnotowuje _ Corriere della Sera _. *

_ Dziennik _przypomina, że Trójkąt istnieje od 20 lat i pomógł Polsce w przystąpieniu do Unii, a także aktywny był szczególnie po roku 2000. Następnie - dodaje gazeta - spotkanie _ tercetu _ zostało _ nagle odwołane _ przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego z powodu karykatury w niemieckiej prasie. Od tamtego czasu nie doszło już potem do takiego spotkania - podkreśla dziennik.

_ Teraz klimat w Warszawie się zmienił, a Trójkąt znów funkcjonuje _ - napisano w relacji. _ Polacy zmienili swe podejście do Niemiec, z którymi mają obecnie doskonałe relacje i zdecydowanie otwierają się na Rosję _ - ocenia _ Corriere della Sera _ cytując słowa prezydenta Komorowskiego, według którego zawieszenie trójstronnego spotkania na tak długi czas było błędem.

W artykule mowa jest o tym, że Merkel i Sarkozy _ udzielili gorącego poparcia dla szybkiego wejścia Warszawy do strefy euro _, do czego samym Polakom - jak zauważa włoska gazeta - _ nie spieszy się _.

_ Corriere della Sera _ za istotny element uznaje złożoną przez prezydenta RP propozycję, by na następne takie spotkanie zaprosić przywódcę Rosji Dmitrija Miedwiediewa. _ Sarkozy natychmiast odpowiedział, że to odważny pomysł i że świadczy on o pokonaniu przez Warszawę mentalności zimnej wojny _ - relacjonuje mediolański dziennik.

_ Otwarcie ściślejszych relacji UE z Moskwą - i z dawnymi republikami radzieckimi w ramach Partnerstwa Wschodniego - bardzo leży na sercu tak Berlinowi, jak i Paryżowi, ale w ostatnich latach zostało zatrzymane, jeśli nie wręcz zablokowane, z powodu sporów handlowych i politycznych Polski z Rosją. Teraz Trójkąt ożywa i mierzy na wschód _ - podsumowuje _ Corriere della Sera _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t99253.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;z;merkel;i;sarkozym;na;szczycie,47,0,767023.html) Komorowski z Merkel i Sarkozym na szczycie Na warszawskim szczycie Trójkąta Weimarskiego, mowa będzie o współpracy naukowo-technicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t18677.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;mamy;sukcesy;w;polityce;wschodniej,13,0,767501.html) Sikorski: Mamy sukcesy w polityce wschodniej Szef MSZ pozytywnie ocenił powrót do tradycji spotkań Trójkąta Weimarskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t131140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/trojkat;weimarski;nie;starczylo;czasu;na;budzet,125,0,767357.html) Trójkąt Weimarski: Nie starczyło czasu na budżet Spotkanie przywódców Polski, Francji i Niemiec trwało niecałą godzinę.
Tagi: trójkąt weimarski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz