Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
19.12.2011 10:36

Prasa żegna Havla. Na wszystkich stronach

Dziennik Lidove noviny nazywa Havla mężem stanu z małych Czech, który stanowił symbol tego, co najlepsze w Europie Środkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Czeska prasa żegna się dziś z Vaclavem Havlem. Zmarłemu w niedzielę byłemu prezydentowi Czechosłowacji i Czech poświęca wszystkie, utrzymane w czerni i bieli, strony.

Dziennik _ Lidove noviny _ nazywa go _ mężem stanu z małych Czech _, który stanowił symbol tego, co najlepsze w Europie Środkowej. Gazeta zauważa, że podczas gdy przywódca polskiej opozycji antykomunistycznej Lech Wałęsa za swej prezydentury rozczarował wielu obywateli i swój autorytet w kraju i za granicą musiał długo odzyskiwać, Havlowi nic takiego się nie zdarzyło.

_ - Havel po "zniknięciu" Wałęsy został najważniejszym symbolem politycznym nowej wolnej Europy. I to nawet mimo że państwo czechosłowackie, które reprezentował, rozpadło mu się w rękach _ - pisze. Dziennik umieszcza go jako jednego z największych ludzi z Europy Środkowej obok Jana Pawła II.

We wszystkich gazetach pojawiają się wspomnienia przyjaciół Havla i publicystów z całego świata, wśród nich redaktora naczelnego _ Gazety Wyborczej _ Adama Michnika i oksfordzkiego profesora historii Timothy'ego Gartona Asha.

Liberalny dziennik _ Hospodarzske noviny _ wspomina Havla jako _ wizjonera, który łączył underground i elity _. _ Właśnie podpisy pod Kartą 77 stały się symbolem zbliżenia najróżniejszych osobistości, od byłych funkcjonariuszy komunistycznych, przez katolików, niezależnych artystów, aż po underground _ - pisze gazeta. _ Czym więcej się spotykali, tym wyraźniej było widać, że człowiekiem, który jest w stanie spoić odrębne środowiska, jest Vaclav Havel _ - zauważa.

_ HN _ podkreśla, że na początku lat 90. Havel, gdy jeździł po świecie, musiał pokazywać, gdzie Czechosłowacja, a potem Czechy, znajdują się na mapie. _ Wykorzystywał swą popularność do popularyzacji kraju i transformacji państw postkomunistycznych. Był łącznikiem Czech ze światem i ich uosobieniem na zewnątrz _ - kontynuuje.

Z czasem okazało się, że jego wizerunek za granicą jest lepszy iż w kraju. _ Jeśli dziś na świecie ktoś kojarzy kogoś z Czechami, to jest to właśnie Havel i może dwóch, trzech piłkarzy _ - zauważa gazeta.

Lewicowe _ Pravo _ oprócz wspomnienia politycznej działalności Havla wybija, że był największym czeskim dramaturgiem od czasów Karla Czapka, a jego twórczość zna cały świat. _ Idealnie łączył w sobie wnikliwie myślącego filozofa i zainteresowanego widza _ - pisze.

_ Mlada fronta Dnes _ nazywa Havla _ symbolem wolności _. _ Bojownik zakończył bój. W spokoju, we śnie _ - zauważa. Gazeta zamieszcza też ostatni wywiad, którego udzielił jej były prezydent i w którym skarżył się na swój stan zdrowia.

Również tabloid _ Blesk _, najpopularniejsza w Czechach gazeta codzienna, poświęcił całe wydanie zmarłemu czeskiemu przywódcy. W poniedziałek ukazał się w wielkim formacie i całą pierwszą stronę wypełnił czarno-białym zdjęciem Havla, nazywając go _ mężem stanu, który zmienił naród _ i zamieszczając obok słowo: _ Dziękujemy _.

Czytaj więcej o śmierci Vaclava Havla
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t199534.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/genialny;facet;robil;wielkie;wrazenie;prostota;argumentow,109,0,992621.html) Genialny facet! Robił wielkie wrażenie prostotą argumentów Henryk Wujec wspomina w rozmowie z Money.pl znajomość z Havlem.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/94/199518_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/zmarl-czeski-opozycjonista-i-byly-prezydent-vaclav-havel,0,992530.html) Zmarł czeski opozycjonista i były prezydent Vaclav Havel Ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Republiki Czeskiej zmarł dziś rano. Miał 75 lat.
Tagi: czechy, havel, wałęsa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz