Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prawybory w trzech zachodnich stanach. Kto liczy na sukces?

0
Podziel się:

Jeden z senatorów prowadzi kampanię pod hasłami, takimi jak zakaz aborcji i małżeństw gejów. Ma szansę wygrać?

Prawybory w trzech zachodnich stanach. Kto liczy na sukces?
(imagestock/iStockphoto)

Wyborcy w trzech stanach na zachodzie USA - Kolorado, Missouri i Minnesocie - głosują dziś w republikańskich prawyborach. Na swoją szansę liczy były senator z Pensylwanii Rick Santorum, któremu sondaże dają zwycięstwo w dwóch ostatnich stanach.

Santorum może wygrać w Missouri i Minnesocie, gdzie znaczną część elektoratu stanowią religijni konserwatyści - wskazują sondaże. Były senator prowadzi kampanię pod bliskimi im hasłami, takimi jak zakaz aborcji i małżeństw gejów. Faworyt republikańskiego establishmentu Mitt Romney powinien zwyciężyć w Kolorado - wynika z sondaży. Jest to stan z dość liczną populacją mormonów, czyli członków Kościoła, do którego należy Romney.

Po dotychczasowych prawyborach w pięciu stanach - Iowa, New Hampshire, Karolinie Południowej, Florydzie i Nevadzie - Romney ma już 101 delegatów na przedwyborczą konwencję GOP w Tampie, na której w sierpniu mianowany zostanie kandydat tej partii na prezydenta. Były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich zebrał ich 32, Santorum 17, a kongresman z Teksasu Ron Paul - 9.

Do nominacji potrzeba minimum 1144 delegatów. Rozdziela się ich w poszczególnych stanach proporcjonalnie do liczby zdobytych głosów lub na zasadzie _ zwycięzca bierze wszystko _. Prawybory w Kolorado i Minnesocie odbywają się w skomplikowanym systemie _ caucuses _, czyli tradycyjnych zebrań działaczy republikańskich w lokalnych społecznościach, którzy oddają tam głosy na swoich kandydatów.

W Missouri odbywają się normalne prawybory, w których głosują wszyscy zarejestrowani wyborcy GOP. Na razie mają one jednak tylko symboliczne znaczenie, gdyż delegaci na konwencję krajową zostaną wybrani osobno, na stanowym zjeździe GOP w marcu.

Czytaj więcej o wyborach w USA
Znamy ją z komedii, a ona chce rządzić USA Roseanne Barr chce startować z ramienia Partii Zielonych. Zapowiedziała legalizację marihuany i zakaz wojen.
Należy do sekty, może zostać prezydentem USA Mormoni przekazują swojemu kościołowi co najmniej dziesięć procent dochodów. W ten sposób do kasy wspólnoty wpływa ponad sześć miliardów dolarów rocznie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)