Notowania

angela merkel
21.04.2013 17:17

Premier spotka się jutro w Berlinie z kanclerz Merkel

Autor dotarł do dokumentów, z których wynika, że pochodzący z Poznania dziadek kanclerz Niemiec nazywał się Ludwig Kazmierczak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szef polskiego rządu weźmie udział w dyskusji na temat przyszłości Europy, a także w prezentacji biografii kanclerz, w której opisano m.in. jej polskie korzenie.

_ - W poniedziałek premier Donald Tusk weźmie udział z kanclerz Angelą Merkel w dyskusji na temat przyszłości Europy. Spotkanie w Berlinie będzie połączone z prezentacją biografii niemieckiej kanclerz, w której opisane jest m.in. jej polskie pochodzenie _ - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w przesłanym dziś w komunikacie.

Biografia niemieckiej kanclerz _ Angela Merkel - die Kanzlerin und ihre Welt _ (_ Angela Merkel - kanclerz i jej świat _) autorstwa dziennikarza _ Sueddeutsche Zeitung _ Stefana Korneliusa została wydana w połowie marca.

Autor dotarł do dokumentów, z których wynika, że pochodzący z Poznania dziadek kanclerz Niemiec nazywał się Ludwig Kazmierczak, a ojciec przyszedł na świat jako Horst Kazmierczak. Dopiero w 1930 roku rodzina Kazmierczaków zmieniła nazwisko na niemieckie Kasner. _ - Gdyby nie ta zmiana, Merkel urodziłaby się jako Angela Kazmierczak, a nie Angela Kasner _ - napisano w biografii.

Angela Merkel o tym, że jeden z jej dziadków pochodził z Polski powiedziała publicznie po raz pierwszy w 1995 r. Potwierdziła tę informację pięć lat później, precyzując, że ma w jednej czwartej polskie pochodzenie.

Podczas marcowego szczytu UE w Brukseli premier Donald Tusk pomógł niemieckiej kanclerz nauczyć się prawidłowej wymowy polskiego nazwiska jej dziadka. Premier mówił wówczas dziennikarzom, że Angeli Merkel _ nie sprawia już kłopotu prawidłowe wymawianie nazwiska 'Kazmierczak', co - jak podkreślał - nie jest takie proste z punktu widzenia Niemca _. Pani kanclerz zademonstrowała później dziennikarzom podczas konferencji prasowej rezultat tej nauki, bezbłędnie wymawiając polskie nazwisko swego dziadka.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel przywołuje do porządku swoje poslanki _ Niedobrze, że zmuszacie kobiety, by głosowały przeciwko własnym interesom _ - grzmiał szef frakcji Lewicy.
Premier Estonii komplementuje Merkel Premier Estonii Andrus Ansip ocenił pozytywnie wiodącą rolę niemieckiego rządu kanclerz Angeli Merkel w walce z kryzysem zadłużenia w UE.
Merkel nie da broni syryjskim rebeliantom Kanclerz Niemiec Angela Merkel kategorycznie wykluczyła możliwość dostarczenia przez jej kraj broni rebeliantom w Syrii.
Tagi: angela merkel, książka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz