Notowania

premier
12.01.2011 13:00

Premier wraca do kraju, zmusili go Rosjanie

Donald Tusk przerwał urlop, w sprawie raportu MAK będzie rozmawiał z szefem MSWiA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Premier Donald Tusk wraca do kraju i będzie się konsultował z szefem polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej ministrem SWiA Jerzym Millerem - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. *

Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przedstawił ostateczną wersję raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej.

_ - Premier Donald Tusk wraca do kraju, będzie się tutaj konsultował z ministrem Jerzym Millerem, w czwartek będzie do dyspozycji mediów. Dokładną godzinę zakończenia konsultacji z ministrem Millerem i konferencji prasowej przekażemy jutro przed południem _ - powiedział Graś. Szef rządu od poniedziałku przebywał na urlopie.

Według MAK bezpośrednie przyczyny katastrofy to: nieodejście od lądowania mimo złych warunków, nieuwzględnienie komunikatów TAWS i presja na załogę. Jak podkreślono lot prezydenckiego TU-154M, był lotem międzynarodowym, którego dowódca podejmuje samodzielnie decyzję o lądowaniu bądź opuszczeniu lotniska, a załoga podjęła próbę lądowania mimo warunków meteo poniżej minimalnych.

MAK podkreślił też, że żadne z uchybień prowadzących do katastrofy nie obciąża strony rosyjskiej. Według MAK polska załoga wielokrotnie dostawała informacje, że warunki na lotnisku nie odpowiadają minimum potrzebnemu do lądowania. Jak podkreślono, samolot Tu-154M przed wylotem z Warszawy funkcjonował dobrze.

MAK podkreślił też, że nie było pozwolenia na lądowanie załogi w Smoleńsku, a w organizacji lotu istotne braki dotyczące przygotowania załogi i wyboru dodatkowych lotnisk.

Szefowa MAK Tatiana Anodina, ujawniła również, że we krwi Dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika stwierdzono obecność alkoholu.

Po konferencji tekst raportu miał zostać zamieszczony na stronie internetowej MAK w dwóch wersjach językowych: rosyjskiej i angielskiej. MAK zamieści też w internecie polskie uwagi do swego raportu.

Projekt dotyczący przyczyn katastrofy Tu-154 został przekazany Polsce 20 października. MAK sformułował w nim 72 wnioski dotyczące pośrednich i bezpośrednich przyczyn katastrofy smoleńskiej oraz siedem rekomendacji dla cywilnych służb lotniczych.

Polska 16 grudnia przekazała Rosji uwagi do projektu raportu końcowego MAK - w sumie ok. 150 stron dokumentów. Premier Donald Tusk ocenił 17 grudnia, że projekt raportu MAK w tym kształcie, w jakim został przysłany przez stronę rosyjską, jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t19924.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;raport;to;skandal;takze;z;winy;tuska,81,0,751953.html) Opozycja: Raport to skandal, także z winy Tuska Macierewicz: Teraz premier musi wyjaśnić dlaczego wprowadzał nas w błąd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t100231.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kidawa-blonska;zgadza;sie;z;rosjanami,51,0,751923.html) Kidawa-Błońska zgadza się z Rosjanami Zdaniem szefowej klubu PO, teraz trzeba poczekać na opinie polskich ekspertów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t97424.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zbiera;sie;komisja;obrony;ws;raportu;mak,29,0,751901.html) Zbiera się komisja obrony ws. raportu MAK Posłowie odniosą się do rosyjskiej wersji. Wskażą jakie mieliśmy uwagi i dlaczego nie zostały uwzględnione.
Tagi: premier, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz