Notowania

wybory samorządowe 2010
03.12.2010 14:26

Premier złamał ordynację? Prokuratura sprawdzi

Premier mógł złamać ciszę wyborczą w pierwszej turze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk poparł na konferencji prasowej w miejscowym starostwie kandydata PO na prezydenta Starogardu.

Do prokuratury wpłynęło - przekazane przez Państwową Komisję Wyborczą - pismo posła PiS Zbigniewa Kozaka, w którym ten domaga się ukarania premiera.

_ - Przeprowadzimy postępowanie sprawdzające. Mamy na nie 30 dni _ - powiedział szef starogardzkiej prokuratury Jarosław Kembłowski.

O podejrzeniu złamania przez Donalda Tuska i kandydata PO na prezydenta Starogardu Gd. Patryka Gabriela ordynacji wyborczej poseł Kozak powiadomił we wtorek pisemnie szefa PKW. Poseł PiS przywołał jeden z punktów ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Mówi on, że: _ kto w związku z wyborami wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, prowadzi agitację wyborczą: w siedzibach urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów - podlega karze grzywny _.

PKW poinformowała, że przekaże pismo prokuraturze wyjaśniając przy tym, iż sama nie jest uprawniona do zajmowania stanowiska ani do ewentualnego wyciągania konsekwencji w tej sprawie.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Starogardzie Gd. w siedzibie tamtejszego starostwa premier poparł oficjalnie kandydaturę Gabriela na prezydenta miasta.

W II turze zmierzą się obecnie urzędujący prezydent Starogardu Gd. 62-letni Edmund Stachowicz, członek SLD, startujący z własnego komitetu wyborczego (w pierwszej turze otrzymał 41,56 proc. głosów) oraz 33-letni kandydat PO Patryk Gabriel (40,76 proc. głosów w I turze). Zbigniew Kozak, który z ramienia PiS ubiegał się o najwyższy urząd w Starogardzie Gd., uzyskał trzeci wynik i poparcie 17,68 proc. głosujących.

Rzecznik rządu Paweł Graś podkreślił, że istotą przepisu ordynacji _ jest zakaz prowadzenia kampanii wobec urzędników wymienionych urzędów (państwowych) _. _ - W budynku odbywała się zwykła konferencja prasowa. To nie pierwszy ekscentryczny wymysł posła Kozaka, jak rozumiem, jest to wyraz jego frustracji po klęsce wyborczej. Nieładnie, panie pośle, przegrywać też trzeba umieć _ - powiedział PAP Graś.

Kozak powiedział, że za tę wypowiedź złoży na Grasia skargę do komisji etyki poselskiej.

Tagi: wybory samorządowe 2010, paweł graś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz