Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratorzy żądają 14 lat łagru dla Chodorkowskiego

0
Podziel się:

Były szef Jukosu od maja 2005 roku odbywa już karę 8 lat łagru.

Prokuratorzy żądają 14 lat łagru dla Chodorkowskiego
(EPA/PAP)
bFeLpYyd

Podobnej kary prokuratorzy żądają partnera biznesowego, byłego szefa koncernu naftowego Jukosu, Płatona Lebiediewa.

**Prokuratura Generalna Rosji oskarżyła ich o to, że - działając w zorganizowanej grupie przestępczej - w 1998 roku zagarnęli, a następnie zalegalizowali akcje spółki Wostocznaja Nieftianaja Kompania (WNK) na sumę 3,6 mld rubli (103,5 mln dolarów). Natomiast w latach 1998-2003 jakoby przywłaszczyli sobie prawie 350 mln ton ropy naftowej należącej do kilku spółek-córek Jukosu, a także wyprali 487 mld rubli (14 mld USD) i 7 mld dolarów.

Obaj od maja 2005 roku odbywają już kary po 8 lat łagru za rzekome oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków. Prokurator Walerij Łachtin wniósł o zaliczenie im na poczet nowych kar okresu, jaki upłynął od ich aresztowania w 2003 roku. Oznacza to, że jeśli Sąd Rejonowy w Moskwie przychyli się do wniosku oskarżycieli, Chodorkowski i Lebiediew wyjdą na wolność w 2017 roku.

bFeLpYyf

Łachtin poprosił też sąd, aby ten, wymierzając kary, uwzględnił okoliczności łagodzące: posiadanie przez obu podsądnych nieletnich dzieci, a w wypadku Lebiediewa - także chroniczne choroby, na które cierpi.

Prokuratorzy wycofali również zarzut przywłaszczenia akcji WNK, uznając, że czyn ten uległ przedawnieniu. Zmniejszyli też ilość rzekomo zagarniętej przez dwóch przedsiębiorców ropy z 350 mln ton do 281 mln ton. Oskarżyciele wyjaśnili, że w toku śledztwa popełniono _ błędy arytmetyczne _. Ponadto niektóre epizody nie znalazły potwierdzenia w postępowaniu sądowym.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odrzucają wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane. Zdaniem ich adwokatów, biznesmeni teraz zostali faktycznie oskarżeni o zdefraudowanie całej ropy wydobytej przez Jukos w ciągu sześciu lat i wypranie zysków z niej.

Nowy proces Chodorkowskiego i Lebiediewa trwa od marca 2009 roku.

bFeLpYyl

Powstały w 1993 roku Jukos stał się z czasem jednym z największych koncernów naftowych w Rosji. Jednak w 2003 roku popadł w konflikt z Kremlem. Chodorkowski i jego partner Lebiediew zostali aresztowani. W 2006 roku sąd w Rosji ogłosił upadłość Jukosu. Jego najcenniejsze aktywa przejął kontrolowany przez państwo koncern Rosnieft.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;chodorkowski;przestepca;jak;madoff,45,0,561709.html) Putin: Chodorkowski przestępcą jak Madoff Rosyjski premier znów zapewnia, że były szef Jukosu został skazany z poszanowaniem prawa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t21512.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;nie;poprosi;o;laske,190,0,521150.html) Chodorkowski nie poprosi o łaskę Przeciwko byłemu szefowi Jukosu, który odsiedział już 8 lat, wszczęto nowy proces.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t21512.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;nie;przyznal;sie;do;prania;pieniedzy,124,0,445308.html) Chodorkowski nie przyznał się do prania pieniędzy Były szef koncernu naftowego Jukos jest oskarżony o _ legalizację 450 mld rubli i 7,5 mld dolarów _.
bFeLpYyG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)