Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest w Czechach. Demonstranci nie chcą próbnych odwiertów

0
Podziel się:

Wiele lokalnych gmin nie zgadza się z decyzją resortu i poszukiwaniami nowych źródeł surowców energetycznych.

Protest w Czechach. Demonstranci nie chcą próbnych odwiertów
(GAZ-SYSTEM S.A.)

Kilkaset osób protestowało dziś na północy Czech przeciw próbnym odwiertom i planom wydobycia gazu łupkowego. Za odwierty odpowiedzialna jest amerykańsko-australijska spółka energetyczna BasGas.

Licząca - według różnych źródeł - od 200 do 600 osób demonstracja odbyła się na ulicach, leżącego przy granicy z Polską, miasta Nachod. Na terenie przygranicznych powiatów Nachod i Trutnov (w województwach hradeckim i libereckim) BasGas planuje swoje poszukiwania zasobów surowca. W tym celu powołała w Czechach spółkę BasGas Energia Czech, która uzyskała, w ministerstwie środowiska w Pradze, koncesję na odwierty na obszarze 777 km kw. między miastem Broumov a granicami Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wiele lokalnych gmin nie zgadza się z decyzją resortu i poszukiwaniami nowych źródeł surowców energetycznych. W Nachodzie po demonstracji odbyło się spotkanie przedstawicieli władz lokalnych, które są przeciwne odwiertom z reprezentantami spółki BasGas i ministerstwa środowiska.

Władze gmin podpisały m.in. wspólną deklarację. Podkreślają w niej, iż nie zgadzają się na _ wszczęcie procesu, które może ostatecznie zaowocować rozpoczęciem wydobycia _ gazu łupkowego na terenach o dużych walorach turystycznych.

Protestujący wyrazili też obawy dotyczące wpływu odwiertów na zasoby wodne. Okolice Nachoda słyną ze źródeł wysokiej jakości wody pitnej. Przeciwników wydobycia gazu łupkowego w Czechach nie uspokajają eksperci, według których odwierty nie wpłyną na środowisko czy wody podziemne. Przypominają, że w USA, gdzie gaz z łupków wydobywa się już od 10 lat, nie zdarzył się żaden wypadek, w efekcie, którego przyroda uległaby zniszczeniu.

BasGas chce szukać gazu łupkowego w północnych Czechach w najbliższych pięciu latach. Stara się także o koncesję na próbne odwierty w środkowej części kraju. Władze lokalne domagają się cofnięcia zgody na poszukiwania.

Czytaj więcej o gazie łupkowym
Geolodzy obalają mity o gazie łupkowym Poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu były nieszkodliwe - wynika z raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Chcą wydać 8 miliardów na ten projekt. Warto? Chodzi o współpracę z kilkoma europejskimi krajami w sprawach kluczowych dla naszego bezpieczeństwa.
Zobacz, kto szuka gazu łupkowego w Polsce Spółka Chevron niedługo zakończy wiercenie w poszukiwaniu gazu łupkowego w Horodysku w gminie Leśniowice, w województwie lubelskim.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)