Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty powyborcze z 2010 r. w Białorusi trafiły do podręcznika

0
Podziel się:

Autor - pułkownik rezerwy Wiaczasłau Warłamau - tytułuje fragment podręcznika dotyczący protestów oraz późniejszych wydarzeń: Przeciwdziałanie agresji informacyjno-psychologicznej.

Protesty powyborcze z 2010 r. w Białorusi trafiły do podręcznika
(JAKUB SZAMETO / EAST NEWS)

Powyborcze protesty w Mińsku z 19 grudnia 2010 r. trafiły do szkolnego podręcznika na Białorusi. Wydarzeniu temu poświęcono jeden podrozdział w książce _ Przysposobienie obronne _ dla klas 10-11. Mowa w nim m.in. o _ zezwierzęconych twarzach podpitych junaków _.

Autor - pułkownik rezerwy Wiaczasłau Warłamau - tytułuje fragment podręcznika dotyczący protestów oraz późniejszych wydarzeń: _ Przeciwdziałanie agresji informacyjno-psychologicznej _.

_ Doznawszy całkowitej porażki w wyborach prezydenckich 19 grudnia, niektórzy byli kandydaci na prezydenta podjęli próbę przechwycenia władzy przemocą. Zmowa przy pomocy zagranicznych służb specjalnych i przy wsparciu finansowym niektórych zachodnich struktur była przygotowana z wyprzedzeniem _ - czytamy.

Autor pisze, że gdy tylko zostały zamknięte lokale wyborcze, opozycyjny portal Karta'97 podał wiadomość, że jeden z kandydatów na prezydenta ogłosił upadek reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki i powstanie _ rządu ocalenia narodowego _.

_ A w tym czasie "bojownicy" rozbijali drzwi i szyby Domu Rządu _ - opowiada Warłamau, nawiązując do ataku grupy ludzi na drzwi gmachu rządu; atak ten według opozycji był prowokacją.

Podkreśla on, że _ kontrpropaganda prowadzona w Republice Białoruś po nieudanym spisku, który miał na celu obalenie władzy _, stanowi _ przykład aktywnego przeciwdziałania agresji informacyjnej _. Za udany element tego przeciwdziałania uważa on np. film _ Plac. Żelazem po szkle _, w którym przedstawiono historię _ nieudanego puczu: planowanie zmowy, pieniądze europejskich fundacji, apele o pójście na +plac+, i rozbijanie szyb _.

Informując o podręczniku, niezależny tygodnik _ Nasza Niwa _ pisze, że _ takie wywody rodzą w gruncie rzeczy wrogość do krajów UE i USA oraz do obywateli Białorusi o innych poglądach _.

Po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku brutalnie zdławiono w Mińsku protest przeciwko oficjalnym wynikom, dającym prawie 80 proc. poparcia urzędującemu prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence. Do aresztów trafiło wtedy ponad 600 osób. Kilkudziesięciu ludzi oskarżono o udział w masowych zamieszkach bądź ich organizowanie; ponad 20 skazano na pobyt w kolonii karnej. Do tej pory wolności nie odzyskał m.in. były kandydat opozycji na prezydenta Mikoła Statkiewicz, skazany na 6 lat kolonii karnej za _ organizację masowych zamieszek _.

Czytaj więcej o sytuacji na Białorusi w Money.pl
Tak Mińsk ogranicza start opozycji w wyborach Centralna Komisja Wyborcza odmówiła zarejestrowania kandydatury lidera ruchu _ O Wolność _ w wyborach parlamentarnych.
Złapali białoruskiego przestępcę. Wysadził... Polscy policjanci zatrzymali Białorusina, który był poszukiwany w związku z tragicznym wypadkiem, do którego doszło w fabryce w białoruskim Pińsku w październiku 2010 roku.
Łukaszenka nie przebacza. Dochodzenie trwa Sprawa Andrzeja Poczobuta nie ulegnie przedawnieniu. Dochodzenie w sprawie zniesławienia prezydenta zostało przedłużone.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.