Notowania

lekarze
23.05.2013 13:20

Przeszczep twarzy w Polsce. Światowe media piszą o sukcesie lekarzy

Dziennik Washington Post zamieścił zdjęcia z operacji na swojej stronie internetowej w dziale Zdjęcia dnia. Również amerykańskie telewizje Fox News i CBS poinformowały o przeszczepie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(beerkoff/iStockphoto)

Informację o pierwszym w Polsce przeszczepie twarzy, przeprowadzonym u mężczyzny w szpitalu w Gliwicach, podały w czwartek światowe media. Cytując doniesienia zachodnich agencji z Warszawy, media wybijają w tytułach, że operacja ratowała pacjentowi życie.

Dziennik _ Washington Post _ zamieścił zdjęcia z operacji na swojej stronie internetowej w dziale _ Zdjęcia dnia _. Również amerykańskie telewizje Fox News i CBS poinformowały o przeszczepie, zamieszczając relację agencji Associated Press.

AP cytuje lekarzy, którzy wskazują, że po raz pierwszy na świecie przeszczepu dokonano w tak szybkim tempie od wypadku.

Niemiecki dziennik _ Die Welt _ na stronie internetowej w krótkiej notce o przeszczepie zaznacza, że operację przeprowadzono, by ratować życie pacjenta.

Lekarze Centrum Onkologii w Gliwicach, którzy przeprowadzili zabieg, twierdzą, że operowany mężczyzna ma szansę na normalne życie - będzie mógł jeść, oddychać i widzieć - choć maszyna do cięcia kamienia prawie amputowała mu twarz.

Był to pierwszy na świecie przeszczep twarzy tzw. pilny, czyli ze wskazań życiowych. Jak poinformował szef zespołu prof. Adam Maciejewski, gdyby nie ta operacja, mężczyzna by nie przeżył - obrażenia były tak rozległe, że nie mógłby normalnie oddychać i jeść, groziłyby mu też poważne infekcje.

Jak zapowiadają lekarze, po operacji bardzo ważne będzie leczenie immunosupresyjne oraz rehabilitacja neurologiczna.

Czytaj więcej w Money.pl
Polsce grozi epidemia? Lekarze alarmują Głównym powodem jest starzenie się społeczeństw, ale także lekceważenie tej podstępnej i groźnej choroby
Jest lepiej, ale nadal jesteśmy bardzo w tyle Zdaniem lekarzy śmiertelność z powodu chorób serca można jeszcze znacząco ograniczyć.
Trafią przed sąd za złą diagnozę Będzie powtórny proces dwóch lekarzy oskarżonych o postawienie złej diagnozy i narażenie na utratę życia lub doznanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 5-letniego chłopca.
Tagi: lekarze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz