Notowania

rosja
10.03.2011 13:47

Putin chce zniesienia wiz do USA

Premier Rosji rozmawiał o tej sprawie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Rosji Władimir Putin zaproponował wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi rozpoczęcie rozmów na temat wprowadzenia ruchu bezwizowego między Rosją i USA. Biden uznał inicjatywę Putina za _ dobry pomysł _.

Amerykański wiceprezydent od wtorku przebywa z roboczą wizytą w Moskwie. Putin podejmował go w moskiewskim Białym Domu (siedzibie rządu). Szef rządu Rosji podkreślił, że zniesienie wiz stworzyłoby zupełnie nową atmosferę w stosunkach między Moskwą i Waszyngtonem, a także sprzyjałoby rozwojowi rosyjsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej.

_ - Jeśli Rosja i USA porozumiałyby się w sprawie wzajemnego zniesienia wiz, to byłby to historyczny krok w rozwoju relacji rosyjsko-amerykańskich _ - oświadczył Putin. Przypomniał, że jego kraj prowadzi już rozmowy o wprowadzenia ruchu bezwizowego z Unią Europejską.

Zdaniem rosyjskiego premiera, _ złamałoby to wszystkie stare stereotypy między Rosją i USA _. _ Zamknęlibyśmy znaczącą stronicę w naszej przeszłości i rozpoczęlibyśmy wszystko od nowa _ - powiedział. Biden uznał inicjatywę Putina za _ dobry pomysł _.

Oznajmił też, że przyjechał do Rosji, by odbudowywać stosunki gospodarcze i naprawiać błędy poprzedniej administracji. _ Z prezydentem (Barackiem Obamą) jesteśmy w stu procentach zgodni, że trzeba kontynuować zbliżanie Rosji i USA, kontynuować poprawę relacji między naszymi krajami _ - oświadczył.

W ocenie Bidena, uważanego za głównego architekta obecnego _ resetu _ w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i Federacją Rosyjską, _ w poprzednich latach administracja USA nie wykorzystała możliwości, jakie istniały dla współpracy z Rosją _. _ W naszym interesie, w tym w interesie Rosji, leży, aby nasze relacje były jak najbliższe _ - podkreślił.

Głównymi tematami rozmów Putina z Bidenem były problemy dwustronnej współpracy gospodarczej i perspektywy przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Przed spotkaniem z premierem Rosji amerykański wiceprezydent rozmawiał w Spaso House (rezydencji ambasadora USA) z przywódcami rosyjskich organizacji pozarządowych, w tym czołowymi obrońcami praw człowieka: Ludmiłą Aleksiejewą i Lwem Ponomariowem.

Aleksiejewa poinformowała, że wraz z Ponomariowem zwrócili uwagę Bidena na problemy związane z wyborami w Rosji. _ Wkrótce czekają nas wybory w regionach, a później wybory parlamentarne i prezydenckie. Jest bardzo ważne, aby były całkowicie uczciwe _ - oznajmiła szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Po spotkaniu z Putinem gość z Waszyngtonu przyjął w Spaso House liderów rosyjskiej opozycji, m.in. Borysa Niemcowa i Władimira Ryżkowa. Obaj zapowiadali, że jednym z tematów, które poruszą, są wybory.

_ Najważniejsze jest to, aby zagraniczni obserwatorzy zaczęli monitoring wyborów nie w dniu głosowania, kiedy wszystko, co można było sfałszować, jest już sfałszowane, ale o wiele wcześniej, poczynając od rejestracji partii politycznych _ - oznajmił Niemcow, były wicepremier, a obecnie przywódca liberalnego ruchu Solidarność.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t75822.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;wizy;do;ue;to;atawizm,233,0,733161.html) Putin: Wizy do UE to atawizm Premier Rosji uważa, że walka z przestępczością nie być powodem utrzymywania wiz.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/95/134751_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/korupcja-i-nepotyzm-ulubione-grzechy-politykow-0-790772.html) Korupcja i nepotyzm. Ulubione grzechy polityków Chirac i Berlusconi przed sądem. Koniec bezkarności polityków? Co i w jakich krajach zbyt długo uchodzi politykom płazem?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t86359.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zniesienie;wiz;do;usa;msz;powsciagliwe,139,0,790155.html) Zniesienie wiz do USA? MSZ powściągliwe Amerykańscy politycy pracują nad ponadpartyjną ustawą w tej sprawie.
Tagi: rosja, wizy, putin, zniesienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz