Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin krytykowany za wyrok na Pussy Riot

0
Podziel się:

W sprawie Pussy Riot ostro wypowiedziała się szefowa unijnej dyplomacji i przedstawiciele USA w Rosji.

Putin krytykowany za wyrok na Pussy Riot
(ec.europa.eu)
bESiNOzV

Zdaniem ambasady Stanów Zjednoczonych w Moskwie ogłoszony wczoraj wyrok sądu w sprawie Pussy Riot jest nieproporcjonalny do winy. Podobnie uważa szefowa unijnej dyplomacji. Dziś wyrok ten jest głównym tematem rosyjskich mediów.

Zachód jednogłośnie zareagował na wyrok w sprawie Pussy Riot. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton jest przekonana, że jest on wymierzony w opozycję. Kanclerz Niemiec Angela Merkel uznała go za niezgodny z demokratycznymi normami, a prezydent Estonii porównał go z polowaniem na czarownice.

W samej Rosji reakcje są bardziej zróżnicowane, choć Cerkiew prawosławna - wcześniej domagająca się dla Pussy Riot surowej kary - teraz poprosiła władze o miłosierdzie dla członkiń zespołu. Gazeta _ Komsomolska prawda _ zaznacza, ze prawie 40 procent Rosjan popiera karę więzienia dla trzech niespełna 30-letnich kobiet.

bESiNOzX

Rządowa _ Rosijskaja gazieta _ cytuje adwokata skazanych, który ocenia, że _ wyrok to rzeczywiście powód do skandalu dla wszystkich, którym nie podoba się silna Rosja _. _ Nowaja Gazieta _ zaznacza z kolei, że proces nie miał nic wspólnego z prawem.

Trzy członkinie zespołu zostały skazane na 2 lata łagru. Sąd w Moskwie uznał je za winne chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną.

Wokalistki w marcu trafiły w do aresztu za wykonanie w moskiewskiej cerkwi Chrystusa Zbawiciela pieśni _ Bogurodzico przegoń Putina _. Jest w niej mowa między innymi o powiązaniach hierarchów rosyjskiej Cerkwi ze służbami specjalnymi i Władimirem Putinem.

22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 29-letnia Jekatierina Samucewicz i 24-letnia Maria Alochina - a więc bardzo młode dziewczyny, członkinie zespołu -mają najbliższe dwa lata spędzić w kolonii karnej, czyli łagrze. Od wyroku zostanie odjęte prawie pół roku przebywania w areszcie. Członkiniom zespołu groziło nawet 7 lat więzienia.

bESiNOAd

Mieszkańcy Moskwy są podzieleni w ocenie występu zespołu Pussy Riot w głównej świątyni Rosji. Jedni mówią, że _ dziewczyny nic takiego poważnego nie zrobiły _. Inni twierdzą, że ich czyn był niedopuszczalny.

O wolność dla Pussy Riot apelowały gwiazdy światowej muzyki, ostatnio Paul McCartney, a organizacja Amnesty International uznała je za więźniarki sumienia.

Rosyjska Cerkiew po ogłoszeniu wyroku poprosiła władze w Moskwie o _ miłosierdzie _ dla skazanych na więzienie członkiń zespołu. W oświadczeniu przesłanym mediom, prawosławna Wyższa Rada Kościelna podkreśliła, że nie kwestionuje samego wyroku, ale prosi władze o okazanie skazanym kobietom miłosierdzia _ z nadzieją, że nie będą one powtarzać swoich bluźnierczych akcji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Członkinie Pussy Riot skazane. Jest wyrok W związku z procesem, w wielu krajach różne środowiska okazywały solidarność z członkiniami Pussy Riot.
Putin mówi, jak należy osądzić Pussy Riot Członkinie grupy punkrockowej Pussy Riot, oskarżone są o chuligaństwo w prawosławnej świątyni.
Chiały przędzić Putina, więc posiedzą dłużej Moskiewski sąd ponownie przedłużył o miesiąc areszt trzem członkiniom punkowego zespołu Pussy Riot.
bESiNOAy
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)