Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rada Europy apeluje o sankcje wobec Białorusi

0
Podziel się:

Pogorszył się stan przestrzegania praw człowieka na Białorusi, a także swobód obywatelskich i politycznych - ocenia Rada Europy.

Rada Europy apeluje o sankcje wobec Białorusi
(Willeecole/Dreamstime)

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zaapelowało dziś do państw członkowskich o przyłączenie się do sankcji UE wobec Białorusi, dopóki nie zwolni ona więźniów politycznych i nie wprowadzi moratorium na karę śmierci.

W przyjętej dzisiaj rezolucji ZP RE wzywa państwa członkowskie, by _ przyłączyły do sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi dopóty, dopóki nie zostaną zwolnieni i w pełni zrehabilitowani więźniowie polityczni oraz nie zostanie wprowadzone moratorium na karę śmierci _.

Rada Europy ocenia w rezolucji, że pogorszył się stan przestrzegania praw człowieka na Białorusi, a także swobód obywatelskich i politycznych.

_ - Władze Białorusi zaostrzają reakcję na dowolne próby wyrażenia sprzeciwu, nadal praktykowane jest zastraszanie, arbitralne aresztowanie i prześladowanie członków opozycji, niezależnych mediów, działaczy społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw człowieka _ - zostało podkreślone w rezolucji, wyrażając przekonanie, że taki stan rzeczy świadczy o tym, że _ władze w Mińsku zamierzają odwrócić się plecami od Europy i wartości, których ona broni _.

Rada Europy przypomina, że wielu białoruskich więźniów politycznych po wyjściu na wolność informowało, że zmuszano ich do przyznania się do winy, byli poddawani torturom i nie mogli korzystać z pomocy adwokatów.

W rezolucji znalazł się apel do władz Białorusi o _ zwolnienie i zrehabilitowanie wszystkich więźniów politycznych, zagwarantowanie swobody zgromadzeń i zaprzestanie użycia siły w celu rozpędzania akcji protestacyjnych _. Wezwano je też do _ zaprzestania nacisków wobec dziennikarzy i niezależnych mediów, pozwolenia misji OBWE na powrót na Białoruś i wznowienie działalności oraz do natychmiastowego wprowadzenia moratorium na karę śmierci _.

Zgromadzenie Parlamentarne postanowiło też nasilić współpracę z przedstawicielami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów i sił opozycyjnych.

Z Białorusi nie przestają napływać doniesienia o naciskach na opozycjonistów i niezależne media. Dziś żona byłego kandydata na prezydenta Białorusi Andreja Sannikaua, odbywającego karę 5 lat kolonii karnej, poinformowała, że na skutek tortur podpisał on prośbę o ułaskawienie skierowaną do prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Wczoraj sąd w Mińsku utrzymał w mocy wyrok 4,5 roku kolonii karnej dla szefa Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _ Alesia Bialackiego, a w poniedziałek białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) oświadczyło, że w 2011 r. nasiliły się represje wobec białoruskich dziennikarzy - aż 150 razy byli zatrzymywani podczas wykonywania pracy.

UE rozszerzyła przedwczoraj kryteria stosowania sankcji wobec przedstawicieli reżimu Białorusi. Ta decyzja pozwoli Unii karać większą niż dotychczas liczbę Białorusinów poważnie łamiących prawa człowieka oraz przedsiębiorstw współpracujących z Łukaszenką. Sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym Łukaszenki, UE wprowadziła w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich w 2006 roku oraz represjami wobec opozycji na Białorusi. Zamroziła je w okresie ocieplenia stosunków między Brukselą a Mińskiem, ale po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 roku, rozbiciu opozycyjnej demonstracji w dniu głosowania i skazaniu jej uczestników, w tym byłych kandydatów opozycji, na pobyt w kolonii karnej sankcje wznowiono. Od tego czasu Bruksela poszerzała je i obecnie zakaz wjazdu do UE obejmuje ponad 200 osób.

Sankcje UE polegały też na zamrożeniu aktywów firm. To pozwoliło zamrozić aktywa trzem firmom związanym z reżimem, a także zakazać eksportu na Białoruś materiałów, które mogłyby być wykorzystywane do represjonowania opozycji czy tłumienia manifestacji.

Więcej o sytuacji na Białorusi czytaj w Money.pl
4,5 roku kolonii karnej. Polacy się przyczynili Skazanie opozycjonisty spotkało się z potępieniem UE, Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i OBWE.
Kolejne sankcje dla Białorusi? Być może już... Unia Europejska rozszerzyła kryteria nakładania sankcji na Białoruś, by skuteczniej karać reżim w Mińsku za łamanie demokratycznych standardów.
U nich żywność podrożała o ponad 150 proc. W 2011 r. na Białorusi najbardziej podrożały konserwy rybne - aż o 185 proc. - wynika z danych głównego urzędu statystycznego (Biełstatu).
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)