Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rakiety Korei Płd. wymierzone w Północ

0
Podziel się:

Seul zbudował pociski, mogące zniszczyć instalacje nuklearne Phenianu.

Rakiety Korei Płd. wymierzone w Północ
(Sniperz11/CC/FIDSNS)

Korea Południowa zbudowała rakiety dalekiego zasięgu, które mogą uderzyć w instalacje nuklearne i cele wojskowe w Korei Północnej - poinformowała południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap powołując się na źródła wojskowe.

Pociski typu Hyunmu-3C mają zasięg 1500 km i są najdalej sięgającą bronią w południowokoreańskim arsenale. Oprócz Korei Północnej w ich zasięgu są Chiny, Japonia i Rosja. Mogą one przenosić ładunki do 450 kg i trafiają z dokładnością do 2 metrów.

Oba państwa pozostają w stanie wojny, ponieważ konflikt między nimi z lat 1950-1953 zakończono jedynie podpisaniem rozejmu.
Zgodnie z porozumieniem ze Stanami Zjednoczonymi, które obawiają się regionalnego wyścigu zbrojeń, Korea Południowa może rozwijać rakiety dalekiego zasięgu, jeśli ich nośność nie przekroczy 500 kg.

Rakiety typu ziemia-ziemia będą rozlokowywane wzdłuż granicy z Koreą Północną już od tego roku.

Korea Północna już wcześniej dysponowała rakietami dalekiego zasięgu typu Taepodong-2, których zasięg wynosi 6700 km i które zagrażają Alasce.

Phenian dysponuje również około 600 rakietami typu Scud mogącymi trafić w cele na południu, a nawet w Japonii. Dodatkowo około 200 rakiet Rodong-1 może dolecieć aż do Tokio.

W kwietniu 2009 roku Phenian wycofał się z prowadzonych z USA, Koreą Płd., Rosją, Chinami i Japonię rozmów dotyczących programu nuklearnego Północy, po tym jak przeprowadzona przez niego próba rakietowa wywołała sankcje ONZ.

Napięcie pomiędzy Koreami wzrosło wiosną 2010 roku, po zatopieniu południowokoreańskiego okrętu, o które Seul oskarża Phenian. Do incydentu doszło w pobliżu ich spornej granicy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)