Notowania

studenci
24.11.2010 21:56

Ranni i aresztowani po bitwie studentów z rzymską policją

Protestujący studenci szturmowali gmach włoskiego parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/FABIO CAMPANA)

*Ośmiu włoskich policjantów i kilkunastu studentów zostało rannych podczas starć w Rzymie. Dwa tysiące studentów protestowało przeciwko polityce rządu wobec szkolnictwa, redukcji nakładów z budżetu i obniżeniu stypendiów. *

Aresztowanych zostało dwóch manifestantów, a spisano 27.

Studenci dokonali szturmu na gmachy obu izb parlamentu w centrum Wiecznego Miasta. Najpierw próbowali sforsować drzwi do siedziby Izby Deputowanych, gdzie trwała właśnie debata na temat reformy szkolnictwa wyższego. W kierunku budynku rzucono petardę. Policja przy użyciu siły odepchnęła demonstrantów.

Następnie niektórzy z nich przedarli się przez bramę Palazzo Madama, gdzie mieści się Senat Włoch, i obrzucili wejście jajkami oraz świecami dymnymi. Tam też do akcji wkroczyły oddziały policji, które zmusiły manifestantów do odejścia.

Starcia przeniosły się na sąsiednie ulice. Niemal całe centrum Rzymu w rejonie Placu Weneckiego zostało zablokowane przez uczestników pochodu i wzmocnione siły policji.

W wielu miastach studenci na znak protestu przeciwko polityce rządu rozpoczęli okupację uczelni. Na Wydziale Architektury rzymskiego uniwersytetu La Sapienza młodzież prowadziła akcję protestacyjną na dachu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t122716.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wloscy;studenci;obrzucili;senat;jajkami;i;petardami,32,0,722208.html) Włoscy studenci obrzucili senat jajkami i petardami Demonstrowali przeciwko redukcji nakładów na szkolnictwo wyższe. Doszło do starć z policją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t122706.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;brytanie;ogarnela;fala;protestow;studenckich,214,0,722134.html) Wielką Brytanię ogarnęła fala protestów studenckich W Londynie tłumy demonstrujące przeciwko podwyżce czesnego powstrzymuje policja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t115991.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamieszki;z;udzialem;studentow;w;londynie,107,0,708459.html) Zamieszki z udziałem studentów w Londynie Zaczęło się od protestu przeciw drastycznej podwyżce czesnego zapowiedzianej przez rząd.
Tagi: studenci, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz