Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport UNHCR. Liczba uchodźców z 2011 roku jest rekordowa

0
Podziel się:

W skali światowej 42,5 mln ludzi pożegnało 2011 rok jako uchodźcy (15,42 mln), jako przesiedleńcy wewnętrzni (28,4 mln) albo jako osoby ubiegające się o azyl (895 tys.).

Raport UNHCR. Liczba uchodźców z 2011 roku jest rekordowa
(PAP/EPA)

Rok 2011 był rekordowy pod względem liczby osób zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju. Takiego napływu uchodźców nie notowano od 2000 roku - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

UNHCR podkreśla, że raport Trendy Światowe 2011 to pierwszy tego rodzaju dokument, który podaje szczegółowe dane na temat skali masowych ucieczek w związku z poważnymi kryzysami humanitarnymi, które w 2010 roku wybuchły najpierw na Wybrzeżu Kości Słoniowej, by wkrótce potem objąć Libię, Sudan, Somalię i inne kraje. W sumie 4,3 mln osób opuściło wtedy swoje domy, z czego 800 tysięcy uciekło za granicę, stając się tym samym uchodźcami.

W skali światowej 42,5 mln ludzi pożegnało 2011 rok jako uchodźcy (15,42 mln), jako przesiedleńcy wewnętrzni (28,4 mln) albo jako osoby ubiegające się o azyl (895 tys.). Mimo wysokiej liczby nowych uchodźców ich ogólna liczba była niższa od zanotowanej w 2010 roku (43,7 mln) - głównie dzięki temu, że duża część przesiedleńców wewnętrznych mogła wrócić do swoich domów (3,2 mln powrotów - najwięcej od ponad dekady).

UNHCR wskazuje, że w kontekście ostatnich dziesięciu lat raport ukazuje kilka niepokojących tendencji. Jedną z nich jest to, że w skali globalnej zjawisko masowych ucieczek w obawie przed wojną czy prześladowaniami dotyka coraz większej liczby osób - od pięciu lat przekracza ona 42 miliony rocznie. Inną - że ten, kto jest uchodźcą, pozostanie nim zapewne jeszcze przez wiele kolejnych lat - utknie w obozie lub w mieście uzależniony od pomocy. Spośród 10,4 mln uchodźców objętych mandatem UNHCR, prawie trzy czwarte (7,1 mln) czeka co najmniej pięć lat na uregulowanie swojego statusu.

Największym _ eksporterem _ uchodźców jest wciąż Afganistan (2,7 mln), który wyprzedza Irak (1,4 mln), Somalię (1,1 mln), Sudan (500 tys.) i Demokratyczną Republikę Konga (491 tys.).

Znaczna większość uchodźców (80 procent) ucieka do sąsiednich krajów, czego skutkiem są znaczne liczby tych osób w Pakistanie (1,7 mln), Iranie (886 tys.), Kenii (566 tys.) i Czadzie (366 tys.).

Relatywnie niewielu uchodźców znajduje za to schronienie w Europie Środkowej. Pod koniec 2011 roku w siedmiu krajach tego regionu (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Słowenia) łącznie znajdowało się około 31 tys. uchodźców (z czego niemal połowa w Polsce). UNHCR podkreśla, że to zaledwie 0,07 procent osób zmuszonych przemocą do opuszczenia swoich domów.

_ - Rok 2011 był rokiem cierpień na epicką skalę. Wrzucenie tylu istnień ludzkich w tak krótkim czasie w sam środek wojennej zawieruchy oznacza ogromny ból dla wszystkich, których to dotknęło. Możemy być tylko wdzięczni, że międzynarodowy system stworzony do ochrony takich osób prawie wszędzie wytrzymał i że granice pozostały otwarte _ - zacytowano w raporcie słowa Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców Antonio Guterresa.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja pomoże powstańcom. Wyślą broń? Paryż zamierza dostarczyć syryjskim powstańcom sprzęt łącznościowy - mówił dzisiaj szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.
Jemen wygrywa wojnę. Szakra padła Przedstawiciel jemeńskich władz powiedział Reutersowi, że część bojowników, która przeżyła szturm na miasto, uciekła w górzysty teren na zachód od miasta.
Codziennie pięcioro dzieci ginie na tej wojnie Każdego dnia w wyniku wojny w Afganistanie ginie bądź zostaje rannych średnio prawie pięcioro dzieci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)