Notowania

szczyt
18.11.2010 14:42

Rasmussen mówi o nowym początku w relacjach NATO-Rosja

Nową odsłoną ma być zbliżający się szczyt w Lizbonie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Szczyt lizboński będzie nowym startem w relacjach NATO-Rosja - zapowiada sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen. Ma nadzieję, że na szczycie Rosja i NATO zdecydują o _ wspólnej analizie _, jak będzie wyglądać w przyszłości współpraca w obronie przeciwrakietowej.

_ - Naszą wizją jest strategiczne partnerstwo między NATO a Rosją; rozmawialiśmy o tym z sojusznikami w ramach przygotowywania nowej koncepcji strategicznej. Myślę, że wszyscy sojusznicy, w tym wschodni, zdają sobie sprawę z wagi poprawy relacji NATO i Rosji. Wzmocniona relacja poprawi środowisko bezpieczeństwa w całej przestrzeni euroatlantyckiej. To szczególnie ważne dla wschodnich członków NATO _ - odpowiedział na pytanie sekretarz generalny podczas spotkania z grupą dziennikarzy w Brukseli.

Oczekuje się, iż przywódcy państw NATO zdecydują na szczycie w sprawie rozwijania natowskiej obrony antyrakietowej obejmującej cały europejski kontynent. Mają uzgodnić przeznaczenie 200 milionów euro w ciągu 10 lat na połączenie swych istniejących systemów obrony przeciwrakietowej oraz pocisków przechwytujących rakiety i radarów, które Waszyngton planuje rozmieścić w Europie.

Zdaniem Rasmussena, rozpoczynający się w piątek w Lizbonie szczyt NATO, _ będzie stanowił świeży start w relacjach NATO z Rosją _. Ocenia on, że dotychczasowa współpraca, oparta na ustanowionej w 2002 roku Radzie NATO-Rosja, _ nie osiągnęła pełnego potencjału _. W drugim dniu szczytu, w sobotę, weźmie udział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

_ - Na szczycie zgodzimy się w sprawie praktycznych projektów współpracy, w tym zwłaszcza w sprawie obrony przeciwrakietowej. A także w sprawie Afganistanu - jak Rosja może bardziej zaangażować się w naszą operację - współpracy antyterrorystycznej i walki z piractwem morskim. To będzie więc bardzo produktywne spotkanie NATO-Rosja _ - podkreśla Rasmussen.

Rasmussen nie tylko liczy na zgodę 28 państw NATO na rozwój natowskiej tarczy, ale chce do projektu zaprosić Rosję. Jednak - wskazuje - _ to NATO podejmie decyzję na szczycie i nie można oczekiwać jasnej odpowiedzi od Rosji w ciągu zaledwie kilku godzin _.

Jeżeli chodzi o współpracę z Rosją w sferze obrony przeciwrakietowej, to po spotkaniu z Miedwiediewem w sobotę Rasmussen oczekuje trzech rezultatów. _ Po pierwsze, abyśmy zgodzili się w sprawie wspólnej oceny zagrożeń. Po drugie byśmy, mam nadzieję, także zgodzili się wznowić współpracę w sprawie obrony przeciwrakietowej teatru działań wojennych. Mieliśmy taką współpracę aż do 2008 roku (zawieszoną po wybuchu wojny w Gruzji), włączając w to wspólne ćwiczenia. Powinniśmy wznowić ją bez problemów _ - powiedział. Ta współpraca ma być rozszerzona na ochronę wojsk.

_ - Po trzecie, co do terytorialnej obrony przeciwrakietowej, oczekuję zainicjowania wspólnej analizy, jak ta współpraca mogłaby być wdrażania - wyjaśnił . - Jeśli ta decyzja (o wspólnej analizie) zostanie podjęta, to będzie prawdziwy przełom _.

NATO powinno zaprosić Rosję do dialogu, ale nie ma potrzeby, by Rosja już teraz była włączana do natowskiej tarczy przeciwrakietowej - mówił w październiku w Brukseli szef MON Bogdan Klich.

_ - Rosja powinna być zaproszona do dialogu i o tym akurat mówi nowy projekt koncepcji strategicznej (NATO). Z Rosją powinniśmy rozmawiać o sprawach, które dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim są ważne. Jednym z nich jest sprawa tarczy antyrakietowej. Ale nie bardzo widzę potrzebę, aby Rosja była włączana do natowskiej tarczy antyrakietowej, a na pewno nie w tym momencie _ - powiedział Klich dziennikarzom.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t96059.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegry;boja;sie;rosji;zadaja;gwarancji;dla;europy;srodkowej,160,0,712864.html) Węgry boją się Rosji, żądają gwarancji dla Europy Środkowej Orban: NATO musi dać gwarancje bezpieczeństwa militarnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t116604.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;zaniepokojony;bezpieczenstwem;polski,8,0,712456.html) Kaczyński zaniepokojony bezpieczeństwem Polski Napisał list do premiera. Chce poznać zadania poszczególnych dywizji Sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t74592.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sikorski;pis;w;sojuszu;z;tymi;ktorzy;chca;zabrac;polsce,14,0,712462.html) Sikorski: PiS w sojuszu z tymi, którzy chcą zabrać Polsce Minister oczekuje od opozycji bojkotu brytyjskich torysów.
Tagi: szczyt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz