Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma polskiej armii. Jest porozumienie prezydenta z premierem i szefem MON

0
Podziel się:

W ocenie Bronisława Komorowskiego, obecnie dowództwo wojskowe jest zbyt rozbudowane i zbyt drogie.

Reforma polskiej armii. Jest porozumienie prezydenta z premierem i szefem MON
(prezydent.pl/GFDL)

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że jest _ dogadany _ z premierem Donaldem Tuskiem i szefem MON Tomaszem Siemoniakiem w sprawie reformy struktury dowództwa polskiej armii. W jego ocenie, obecnie dowództwo jest zbyt rozbudowane i zbyt drogie.

Zdaniem Komorowskiego, struktura dowództwa polskiej armii powinna być zmieniona już wiele lat temu, ponieważ _ zmniejszała się ilość Indian, a została w dużej ilości liczba wodzów _. _ Trzeba te proporcje poprawić. Musi być więcej wojowników a mniej wodzów w polskim plemieniu _ - mówił prezydent w porannych _ Sygnałach Dnia _ w PR1, przy okazji przypadającego w środę Święta Wojska Polskiego.

_ - Trzeba zreformować system dowódczy, tak, aby go uprościć i uczynić bardziej skutecznym w działaniu _ - ocenił Komorowski. W jego opinii, obecnie w polskim wojsku jest _ za dużo, nadmiernie rozbudowanych, nadmiernie kosztownych _ dowództw. _ Trzeba to uprościć, uczynić lepszym, skuteczniejszym i tańszym _ - mówił prezydent.

Według Komorowskiego, zmiany w strukturze dowódczej polskiej armii są możliwe od 2014 roku, podobnie jak mówi minister obrony narodowej. - _ To musi się odbyć na zasadzie pełnego współdziałania prezydenta i rządu i tak się dzieje. Jesteśmy z ministrem Siemoniakiem i z premierem w tej kwestii dogadani _ - zapewnił prezydent.

Jak zauważył reforma dowództwa jest odkładana od wielu lat, _ ze szkodą dla polskich sił zbrojnych _. Jak powiedział prezydent, _ poprzez zmniejszenie nadmiernie rozbudowanego systemu dowodzenia, będzie można podjąć decyzję, by najważniejszymi dowódcami zostali najlepsi _.

Prezydent mówił także o budowie _ skutecznego systemu obrony polskiej przestrzeni powietrznej, w ramach NATO jako całości . - Jeżeli nie posiadamy nowoczesnego systemu obrony przed atakiem z powietrza - lotniczym i rakietowym, jesteśmy bezbronni w obliczu tego, co można zaobserwować na współczesnym polu walki _ - argumentował Komorowski. Jak podkreślił, jeśli Polska nie będzie w stanie obronić się przed samolotami i rakietami, to _ gigantyczne środki wydawane na unowocześnianie armii, okażą się bezsensownie wydanymi pieniędzmi _.

_ - Musi być parasol ochronny, musi być - mówiąc w pewnym uproszczeniu - kawałek polskiej tarczy obrony przestrzeni powietrznej, który byłby częścią systemu ogólnonatowskiego _ - powiedział prezydent.

Jak przypomniał, na szczytach NATO w Lizbonie i w Chicago porozumiano się co do budowy _ nie tylko amerykańskiej tarczy przeciwrakietowej ale, że powoli budujemy kawałek po kawałku system obejmujący wszystkie kraje NATO . - Polska ze względu na swoje położenie musi być jednym z pionierów budowy polskiego fragmentu ogólnonatowskiego systemu, wzmacniając własne bezpieczeństwo i dając większy wkład w obronę Sojuszu Północnoatlantyckiego _ - uważa Komorowski. Jak dodał, chodzi o to, by _ nie budować systemu, który tworzyły ekskluzywne warunki większego bezpieczeństwa dla niektórych krajów NATO, tylko system, który ma bronić całość terytoriów krajów członkowskich Sojuszu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą bolesne cięcia w armii. MON złamie opór - _ Te zmiany przeniosą znaczącą redukcję etatów i kosztów. Można się spodziewać się oporu. Ale te zmiany są po prostu niezbędne _- tak plan reformy armii tłumaczy Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.
Szykują się wielkie zmiany. Koniec z biurokracją - _ Wojska w Warszawie jest za dużo i to wojska za biurkami, a nie wojska na poligonie _ - podkreśla szef MON, Tomasz Siemoniak

ajg/ mhr/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)