Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rocznica trzęsienia ziemi we Włoszech. Obama nie pomógł

0
Podziel się

Prezydent USA nie dotrzymał obietnicy udzielenia pomocy finansowej
zniszczonej w trzęsieniu ziemi L'Aquili - wypomina mu dziennik "La Stampa".

Rocznica trzęsienia ziemi we Włoszech. Obama nie pomógł
(PAP/EPA)
bCYNLYHV

Prezydent USA Barack Obama nie dotrzymał obietnicy udzielenia pomocy finansowej zniszczonej w trzęsieniu ziemi L'Aquili we włoskiej Abruzji - wypomina mu w trzecią rocznicę tej deklaracji dziennik _ La Stampa _. Puste pozostały też obietnice Wielkiej Brytanii.

Na początku lipca 2009 roku z inicjatywy ówczesnego premiera Włoch Silvio Berlusconiego odbył się szczyt G8 w L'Aquili, gdzie trzy miesiące wcześniej w trzęsieniu ziemi zginęło ponad 300 osób, a kilkadziesiąt tysięcy zostało bez dachu nad głową.

Światowi przywódcy oprowadzani przez Berlusconiego obejrzeli wtedy skalę zniszczeń i poruszeni ich ogromem złożyli przed kamerami deklaracje pomocy. Obiecał ją przede wszystkim prezydent Stanów Zjednoczonych.

Turyński dziennik przytacza słowa burmistrza L'Aquili Massimo Cialente: _ rozmawiałem z Obamą pięć minut, zapewnił mnie, że myśli o pomocy dla uniwersytetu, dla studentów _.

bCYNLYHX

_ Amerykanie nie zrobili nic. Pieniędzy nigdy nie przysłano _ - dodał Cialente. _ La Stampa _ dodaje, że strona amerykańska nie skomentowała zarzutów burmistrza.

Broni się natomiast ambasada Wielkiej Brytanii we Włoszech, która wyjaśniła, że rząd w Londynie nie wziął na siebie żadnego zobowiązania na rzecz przekazania publicznych pieniędzy na odbudowę L'Aquili. Dodano, że brytyjskie firmy wyraziły jedynie gotowość udzielenia bezpłatnej pomocy w tych pracach.

Gazeta informuje, że wartość pomocy zagranicznej, przekazanej na rzecz miasta w Abruzji, wynosi 32 miliony euro. Podaje przykład władz Kazachstanu, które wysłały do L'Aquili ambasadora z czekiem w ręku na sumę 1,7 miliona euro, by nie tracić czasu. Rosja przeznaczyła 6 milionów euro na odbudowę dwóch budynków. Japonia, która sama zmagała się niedawno z katastrofalnymi skutkami trzęsienia ziemi i tsunami, wyasygnowała zgodnie z obietnicą 600 tysięcy euro i zapowiedziała sfinansowanie budowy hali sportowej za 6 milionów euro. _ To kwestia stylu i dotrzymywania obietnic _ - konstatuje _ La Stampa _.

bCYNLYIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)