Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosati przewodniczącym sejmowej komisji finansów

0
Podziel się:

Zobacz najważniejsze nominacje na przewodniczących sejmowych komisji. SLD dostało tylko jedną komisję.

Rosati przewodniczącym sejmowej komisji finansów
(Sławomir Potapowicz/olechowski.pl)

Prof. Dariusz Rosati został dzisiaj wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Będzie miał pięciu zastępców.

Aktualizacja, godz. 21:31

Krystyna Skowrońska z PO, która zgłosiła kandydaturę Rosatiego powiedziała, że jest on profesorem nauk ekonomicznych i pracownikiem naukowym SGH specjalizującym się w finansach i polityce gospodarczej. Wskazała, że był szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, członkiem Rady Polityki Pieniężnej, europarlamentarzystą zasiadającym w komisji ekonomicznej i monetarnej.

_ - Myślę, że są to kwalifikacje do tego, by również godnie reprezentować Komisję Finansów Publicznych i potrafić dobrze zorganizować jej prace _ - argumentowała Skowrońska.

Za wyborem Rosatiego głosowało 48 posłów, jeden wstrzymał się od głosu. Posłowie zdecydowali, że przewodniczący będzie mieć pięciu zastępców: Krystynę Skowrońską i Sławomira Neumanna (PO), Beatę Szydło (PiS), Jana Łopatę (PSL), Sławomira Kopycińskiego (Ruch Palikota).

Rosati powiedział po posiedzeniu komisji, że w nadchodzących czterech latach w komisji finansów publicznych szykuje się dużo pracy.

Nowi szefowie komisji sejmowych
Polityk Partia Komisja
Zbigniew Rynasiewicz PO Komisja Infrastruktury
Ryszard Kalisz SLD Komisja Sprawiedliwości
Ireneusz Raś PO Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki
Maciej Mroczek RP Komisja Regulaminowa
Andrzej Halicki PO Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej
Wojciech Jasiński PiS Komisja Gospodarki
Stefan Niesiołowski PO Komisja Obrony
Grzegorz Schetyna PO Komisja Spraw Zagranicznych
Artur Bramora RP Komisja Edukacji
Sławomir Piechota PO Komisja Polityki Społecznej
Piotr Zgorzelski PSL Komisja Samorządu Terytorialnego
Sławomir Rybicki PO Komisja Mniejszości Narodowych
Adam Szejnfeld PO Komisja Skarbu Państwa
Krzysztof Jurgiel PiS Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Stanisław Żelichowski PSL Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
Mieczysław Golba Solidarna Polska Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
Dariusz Rosati PO Komisja Finansów Publicznych
Wocjiech Szarama PiS Komisja Ustawodawcza
Marek Biernacki PO Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych
Bolesław Piecha PiS Komisja Zdrowia
Arkadiusz Czartoryski PiS Komisja ds. Kontroli Państwowej
Adam Lipiński PiS Komisja ds.. Łącznośc z Polakami za Granicą
Iwona Śledzińska-Karasińska PO Komisja Kultury i Środków Przekazu

_ - Po pierwsze chodzi o budżet na przyszły rok. Ze względu na wybory Sejm będzie miał prawdopodobnie mniej czasu na pracę nad budżetem. Czasy są trudne, a otoczenie gospodarcze Polski bardzo wymagające. To nakłada nowe obowiązki na komisję i dodatkową odpowiedzialność _ - uważa Rosami.

Jego zdaniem komisja będzie pracować nad najlepszym budżetem i najlepszymi dla Polski rozwiązaniami w dziedzinie finansów publicznych. Pytany o budżet na przyszły rok, Rosati powiedział, że minister finansów ciągle zastanawia się, który wariant projektu jest najbardziej prawdopodobny i zapewne ma już jakiś pogląd.

_ - Ja mogę mówić tylko o moich oczekiwaniach. Wedle mojej oceny na dziś, myślę, że wariant pośredni, zakładający tempo wzrostu gospodarczego w wysokości 2,5 proc. byłby wariantem dobrym do rozpoczęcia prac w Sejmie nad budżetem _ - powiedział.

Zastrzegł jednak, że sytuacja w Europie jest jednak bardzo dynamiczna i _ trzeba mieć na uwadze to, że nawet w okresie kilku dni może zdarzyć się coś takiego, co będzie nas zmuszało do rewizji tych założeń _.

Minister finansów poinformował przed tygodniem, że jego resort na przyszły rok przygotuje trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB: o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 procent.

Poseł PiS szefem komisji ustawodawczej

Komisja ustawodawcza jednogłośnie wybrała dzisiaj Wojciecha Szaramę (PiS) na swego przewodniczącego; Szarama przewodniczył komisji ustawodawczej także w poprzedniej kadencji Sejmu. Posłowie wybrali też jednego wiceprzewodniczącego, został nim Damian Raczkowski (PO).

Na kolejnym posiedzeniu posłowie mają wybrać jeszcze dwóch wiceprzewodniczących. Dzisiaj nie padły bowiem żadne kandydatury. Zgodnie z regulaminem Sejmu komisja powołuje i odwołuje członków prezydium w głosowaniu jawnym większością głosów.

W Sejmie działają komisje tzw. duże, m.in.: administracji i spraw wewnętrznych, edukacji, finansów publicznych, gospodarki, infrastruktury, polityki społecznej i rodziny; średnie, m.in.: kultury i środków przekazu, obrony narodowej, ochrony środowiska, samorządu terytorialnego, skarbu państwa, sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych.

Do małych należa, m.in.: innowacyjności, łączności z Polakami za granicą, mniejszości narodowych i etnicznych, odpowiedzialności konstytucyjnej oraz regulaminowa i spraw poselskich. Komisja ustawodawcza należy do komisji średnich.

Poseł PO Marek Biernacki został ponownie wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Pełnił tę funkcję także w poprzedniej kadencji Sejmu.

Wiceprzewodniczącymi komisji zostali: Beata Bublewicz (PO) i Marek Wójcik (PO), Jarosław Zieliński (PiS) i Jerzy Polaczek (PiS) oraz Mirosław Pawlak (PSL).

O wyborze takiego składu władz komisji posłowie zdecydowali jednomyślnie. Po głosowaniu Biernacki, pytany przez PAP czym komisja zajmie się w pierwszej kolejności, powiedział, że będzie to podział Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na sprawy wewnętrzne oraz administrację.

Jak poinformował, na jednym z najbliższych posiedzeń - będzie to prawdopodobnie 7 grudnia - komisja zajmie się także sprawą zamieszek w Warszawie w dniu Święta Niepodległości.

_ - Powrócimy też do ustawy, której nie zdążyliśmy dopracować w poprzedniej kadencji, o czynnościach operacyjnych, a zwłaszcza do danych teleinformacyjnych _ - powiedział PAP Biernacki.

W poprzedniej kadencji Biernacki kierował także pracami sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika. Zasiadał także w sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Kierował MSWiA w rządzie Jerzego Buzka.

Marek Biernacki jest prawnikiem. Urodził się 28 kwietnia 1959 roku w Sopocie w woj. pomorskim. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Sejmowa komisja zdrowia bez zmianPoseł PiS Bolesław Piecha został ponownie wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia. Pełnił tę funkcję także w poprzedniej kadencji Sejmu.

Wiceprzewodniczącymi komisji zostali: była wiceprzewodnicząca Beata Małecka-Libera (PO), Maciej Orzechowski (PO), Halina Szymiec-Raczyńska (Ruch Palikota) oraz Tomasz Latos (PiS).

Pierwsze w tej kadencji obrady komisji zdrowia poprowadziła marszałek Sejmu, była minister zdrowia Ewa Kopacz.

Za wyborem Piechy posłowie opowiedzieli się jednogłośnie. Po wyborze na przewodniczącego Piecha zapewnił, że prace komisji będą przebiegały sprawnie. Jednak jak mówił, nie może obiecać, że nie będzie merytorycznych sporów.

Piecha to ekspert PiS w sprawach dotyczących systemu ochrony zdrowia. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego był wiceministrem zdrowia i najbliższym współpracownikiem ówczesnego ministra Zbigniewa Religi. Piecha jest lekarzem ginekologiem, był posłem na Sejm IV, V i VI kadencji.

W ubiegłej kadencji Sejmu Piecha zasłynął m.in. złożeniem projektu zakazującego in vitro i przewidującego karanie za stosowanie tej metody.

W poprzedniej kadencji Sejmu wielokrotnie krytykował politykę zdrowotną rządu i ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz.

Czytaj o rządowych nominacjach w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t190301.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mularczyk;to;zmiana;czysto;wizerunkowo-marketingowa,66,0,968514.html) _ Wiele z tych osób nie ma kompetencji i kwalifikacji _ Szef klubu Solidarna Polska uważa, że na stanowiska zostały powołane osoby medialne, niekoniecznie kompetentne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t190390.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hofman;nie;jest;zaskoczony;rzadem;pis;ma;sprawdzac;gowina,4,0,968452.html) PiS będzie pilnował zachowania Gowina Po odesłaniu Grzegorza Schetyny do Sejmu w rządzie nie będzie silnych osobowości politycznych - uważa rzecznik PiS Adam Hofman.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97950.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gowin;nie;jest;prawnikiem;ale;ministrem;sprawiedliwosci;moze;byc,90,0,968282.html) _ Gowin się nie zna, ale ministrem może być _ Nie ma przeszkód formalnych, by Jarosław Gowin, który nie ma wykształcenia prawniczego, został ministrem sprawiedliwości, ale nieznajomość tego środowiska będzie sporym utrudnieniem - ocenił prokurator generalny Andrzej Seremet.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)