Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Juszczenko mógł złamać konstytucję

0
Podziel się:

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko oświadczył, że Kreml zastanawia się nad konstytucyjnością niektórych działań prezydenta
Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Siergiej Prichodźko oświadczył, że Kreml zastanawia się nad konstytucyjnością niektórych działań prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Wcześniej przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Borys Gryzłow powiedział, że zdaniem rosyjskich deputowanych, dekret Juszczenki o rozwiązaniu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy jest niezgodny z ukraińską konstytucją.

ZOBACZ TAKŻE: Juszczenko i Janukowycz szukają porozumienia"Wierzymy, iż szefowi państwa ukraińskiego wystarczy poczucia odpowiedzialności i możliwości, aby zapewnić, że wydarzenia będą rozwijały się wyłącznie w konstytucyjnym, prawnym nurcie" - powiedział Prichodźko na spotkaniu z dziennikarzami w Moskwie.

"Mamy tutaj pewne pytania, dotyczące tego, na ile niektóre kroki i działania są zgodne z tą zasadą" - dodał doradca prezydenta Władimira Putina.

Prichodźko podkreślił, że "kierownictwu rosyjskiemu i obywatelom Rosji nie jest obojętne, co dzieje się na Ukrainie". "Rosja jest zainteresowana tym, aby Ukraina - bliskie, zaprzyjaźnione, a dla wielu ojczyste państwo - była rzeczywiście silna, pod każdym względem niezawisła, samowystarczalna oraz odpowiedzialna wobec własnego narodu i społeczności międzynarodowej" - oznajmił kremlowski urzędnik.

ZOBACZ TAKŻE:Janukowycz prosi kanclerza Austrii o mediacje
Natomiast Gryzłow, inny bliski współpracownik prezydenta Putina, przypomniał w rozmowie z dziennikarzami w Dumie, że niższa izba rosyjskiego parlamentu podjęła w piątek uchwałę, w której wyraziła pełne poparcie dla stanowiska parlamentu Ukrainy.

"Uważamy, że dekret prezydenta Ukrainy o rozwiązaniu Rady Najwyższej jest niekonstytucyjny. Tym bardziej za niedopuszczalne uważamy ewentualne wprowadzenia stanu wyjątkowego. To deptanie demokracji w czystej postaci" - powiedział przewodniczący Dumy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)