Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosja: Odpowiemy na Patrioty w Polsce

0
Podziel się:

Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin ostrzegł, że Rosja podejmie kontrdziałania.

Rosja: Odpowiemy na Patrioty w Polsce
(ec.europa.eu)
bEsmoUuZ

Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin (na zdjęciu) ostrzegł, że jego kraj nie będzie biernie przyglądał się rozmieszczaniu amerykańskich baterii Patriot w Polsce, gdyż - jak zauważył - systemy te mogą zestrzeliwać nawet niektóre rakiety balistyczne. Rogozin nie chciał jednak powiedzieć, jakie kontrposunięcia może podjąć strona rosyjska.

_ - Czy oni naprawdę sądzą, że my spokojnie będziemy się przyglądać dyslokacji systemów rakietowych, mogących zestrzeliwać nawet niektóre rakiety balistyczne, w odległości 60 km od obwodu kaliningradzkiego? _ - zapytał rosyjski dyplomata podczas wideomostu Moskwa-Bruksela.

Rogozin odmówił jednak sprecyzowania, jakie kontrposunięcia może podjąć strona rosyjska. _ - Jest to sprawa wojskowych _ - powiedział.

bEsmoUvb

Zdaniem ambasadora, decyzja o rozmieszczeniu Patriotów w Polsce jest nieprzemyślana. _ - Przy zatwierdzaniu takich planów należało się poważnie zastanowić _ - oświadczył.

Rogozin poinformował, że Moskwa prowadzi konsultacje w tej sprawie - zarówno kanałami politycznymi, jak i wojskowymi - z Warszawą i Waszyngtonem. _ - Mamy nadzieję, że podjęte decyzje dotyczące tych baterii zostaną zrewidowane _ - zaznaczył.

Wcześniej zaniepokojenie z powodu planowanego ulokowania w Polsce, w pobliżu granicy z Rosją, rakiet Patriot wyraził szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał Nikołaj Makarow. Według służby prasowej rosyjskiego Ministerstwa Obrony mówił on o tym na posiedzeniu Rady Rosja-NATO na szczeblu szefów sztabów generalnych, które odbyło się we wtorek w Brukseli.

Rada Rosja-NATO obradowała w trakcie dwudniowego posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO. Ze strony polskiej uczestniczył w nim szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Franciszek Gągor. Przy okazji tego posiedzenia Gągor spotkał się z Makarowem. Tematem ich rozmów - jak poinformowało polskie przedstawicielstwo przy NATO - był aktualny stan kontaktów pomiędzy siłami zbrojnymi Polski i Rosji.

bEsmoUvh

W zeszły piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że nie rozumie planów rozmieszczenia Patriotów w Polsce; że nie może pojąć, _ po co tworzyć wrażenie, że Polska umacnia się przeciwko Rosji _.

Zaznaczył zarazem, że jest to sprawą między Polską a USA. _ - Jest to sprawa dwustronnej współpracy wojskowej dwóch sojuszników z NATO _ - oznajmił na konferencji prasowej w Moskwie. Minister zauważył jednocześnie, że _ są zapewne jakieś przyczyny, z powodu których baterie te zostaną rozmieszczone tam, gdzie mają być rozmieszczone _. _ Jesteśmy zainteresowani otrzymaniem wyjaśnień. Wtedy będziemy analizowali tę sytuację _ - dodał.

Dzień wcześniej Marynarka Wojenna Rosji ogłosiła, że w odpowiedzi na plany rozmieszczenia Patriotów w Polsce wzmocni swą Flotę Bałtycką. Jednak później rosyjskie Ministerstwo Obrony zdezawuowało tę zapowiedź.

_ - Wszystkie przedsięwzięcia w sferze przezbrajania i modernizacji, prowadzone w rosyjskiej marynarce wojennej, w tym Flocie Bałtyckiej, odbywają się planowo, w ramach zmiany oblicza sił zbrojnych _ - zakomunikował resort obrony Rosji.

bEsmoUvi
bEsmoUvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)