Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
26.08.2008 13:10

Rosja uznała niepodległość Osetii Płd. i Abchazji

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekrety o uznaniu niepodległości dwóch zbuntowanych prowincji Gruzji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekrety o uznaniu niepodległości Osetii Południowej i Abchazji, dwóch zbuntowanych prowincji Gruzji. *

[aktualizacja: 16:17]

Zaapelował do innych państw o pójście w ślady Rosji.

Miedwiediew skomentował podpisanie dekretu słowami: _ To nie był łatwy wybór, jednak to była jedyna możliwość, by uchronić życie ludzi _.

Miedwiediew oświadczył też, że prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili _ wybrał ludobójstwo dla rozwiązania swoich politycznych zadań _.

_ Gruzińskie władze metodycznie przygotowywały się do wojny, a polityczne i materialne poparcie ze strony zewnętrznych patronów zwiększało poczucie własnej bezkarności _ - powiedział Miedwiediew.

Prezydent dodał, że _ Rosja wykazywała się powściągliwością i cierpliwością _.

_ Wielokrotnie apelowaliśmy o powrót do stołu negocjacji. Nie odstąpiliśmy od tego stanowiska nawet po jednostronnej proklamacji niepodległości Kosowa _ - oznajmił gospodarz Kremla

Uznanie przez Rosję niepodległości Abchazji i Osetii Południowej to _ jawna aneksja _ - komentuje tę decyzję gruziński wiceminister spraw zagranicznych Giga Bokeria.

Przeciw dekretowi wypowiedziała się także Wielka Brytania, Francja i Szwecja. Rzecznik francuskiego MSZ określił go jako _ decyzję godną ubolewania _.

_ - Kategorycznie to odrzucamy i potwierdzamy suwerenność oraz terytorialną integralność Gruzji _ - oświadczyła z kolei rzeczniczka brytyjskiego MSZ.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt na swoim blogu oskarżył Rosję o celowe naruszenie prawa międzynarodowego.

Decyzję Moskwy potępił także sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer

_ - NATO zdecydowanie popiera niepodległość i integralność terytorialną Gruzji i apeluje do Rosji o poszanowanie tych zasad _ - powiedział sekretarz generalny sojuszu.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że decyzja Miedwiediewa jest nie do zaakceptowania.

Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz