Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ławrow
02.09.2008 16:38

Rosja zarzuca NATO uzbrojenie Gruzji

Szef MSZ Rosji oskarżył NATO o sprowokowanie konfliktu gruzińskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył NATO o sprowokowanie konfliktu gruzińskiego poprzez sprzedaż broni stronie gruzińskiej.

_ - Przede wszystkim złamano międzynarodowe porozumienia przez sprzedaż broni Gruzji _, zanim Tbilisi zaatakowało Osetię Południową - powiedział Ławrow w Stambule.

Jak przypomniał, międzynarodowe porozumienia dotyczące Kaukazu, m.in. dokumenty OBWE, _ zakazują wysyłania broni w strefy konfliktu _.

_ - Praktycznie to państwa NATO uzbroiły Saakaszwilego _ - oświadczył Ławrow.

Podkreślił przy tym, że Turcja, która także jest członkiem sojuszu, przestrzegała międzynarodowych porozumień i prowadziła _ odpowiedzialną politykę _ odnośnie kaukaskiego kryzysu.

Ławrow potwierdził, że Rosja opowiada się za wysłaniem międzynarodowych sił policyjnych w ramach OBWE, które zapewniałyby bezpieczeństwo wokół Osetii Południowej i Abchazji.

Minister oświadczył też, że rosyjskie siły pokojowe wycofają się ze strefy konfliktu _ tylko po podpisaniu porozumienia o niestosowaniu siły i po upewnieniu się, że region ten jest rzeczywiście bezpieczny _. Tylko wtedy strefę można będzie przekazać pod kontrolę międzynarodową.

_ - Rosja jest gotowa rozpatrzyć także inne międzynarodowe środki, które umożliwią zagwarantowanie, że strefa bezpieczeństwa jest rzeczywiście bezpieczna - mówił Ławrow. - Istotne jest uzyskanie pewności, że strefa jest zdemilitaryzowana, że nie dokonuje się tam bezprawnych dyslokacji i przygotowań _.

Ławrow zapewnił, że Moskwa z zadowoleniem powita udział strony tureckiej _ we wszystkich tych procesach _.

Tagi: ławrow, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz